Zamknij

Tłumy na lotniskach i dworcach w Wielkiej Brytanii. Chcą uciec przed zakazem podróży

21.12.2020 11:12
Tłumy na dworcach i lotniskach, Wielka Brytania
fot. PAP/EPA/Andy Rain

Na londyńskich lotniskach i dworcach zebrały się tłumy osób, które chciały "uciec" z miasta oraz z kraju przed wejściem w życie nowych obostrzeń obejmujących m.in. zakaz podróży z wyjątkiem koniecznych przypadków. Wiele osób czekało całą noc na swój lot. Byli wśród nich także Polacy, którzy chcieli wrócić jak najszybciej do kraju. 

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział, że nocne sceny chaosu w Wielkiej Brytanii "to zachowanie całkowicie nieodpowiedzialne". Wezwał jednocześnie do "ograniczenia kontaktów społecznych, wszędzie gdzie jest to możliwe, ponieważ sytuacja jest śmiertelnie poważna".

Londyn. Tłumy osób uciekały przed lockdownem

Brytyjskie media donoszą, że w sobotę bilety na pociągi i loty z Wielkiej Brytanii do innych krajów zaczęły być masowo wykupywane. Na lotniskach i dworcach utworzyły się ogromne kolejki. Brytyjski "Business Insider" podał, że mieszkańcy za wszelką cenę próbowali uciec z miasta przed północą".

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania ukazujące tłumy ludzi oczekujących na pociągi na stacji St. Pancras.

Zamieszanie i chaos na dworach oraz lotniskach są wywołane decyzją brytyjskiego rządu, który ogłosił w niedzielę wprowadzenie tzw. poziomu czwartego restrykcji w części kraju, w tym w rejonie Londynu oraz środkowej i południowo-wschodniej Anglii, próbując zahamować szybkie rozprzestrzenianie się  nowej, groźnej mutacji koronawirusa. Restrykcje przewidują m.in. zakaz spotykania się z osobami z innego gospodarstwa domowego, zamknięcie sklepów i firm oraz zakaz przemieszczania się i wylotów (z wyjątkiem podróży służbowych). Dla wielu osób oznaczało to brak możliwości powrotu do domu na święta - niektórzy w ostatniej chwili przekładali podróż na wcześniejszy termin. 

Minister Transportu Grant Shapps zapowiedział, że na stacjach będzie dyżurować więcej kolejowych patroli porządkowych, aby egzekwować zakaz opuszczania terenów objętych najwyższym poziomem restrykcji związanych z pandemią. 

Zawieszone loty z Wielkiej Brytanii

Podobne sceny jak w sobotę - choć na mniejszą skalę - miały miejsce na dworcach i lotniskach także w niedzielę. W związku z wprowadzanymi przez kolejne kraje zakazami połączeń lotniczych, kolejowych i promowych z Wielką Brytanią wielu cudzoziemców próbuje wyjechać z kraju, przez co tworzą się ogromne kolejki. Zakazy takie wprowadziły już Holandia, Belgia, Włochy, Francja, Niemcy, Austria, Irlandia i Bułgaria.

W niedzielę  rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną również zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek (z 21 na 22 grudnia). 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował z kolei, że wydał dyspozycje Inspekcji Sanitarnej, by od poniedziałku wykonywać testy na koronawirusa każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TAKŻE: 

Źródło: PAP, Daily Telegraph, Business Insider