Zamknij

Kule ognia przecięły niebo nad Wielką Brytanią. Do sieci trafiły niezwykłe nagrania [WIDEO]

15.09.2022 09:49
Meteoryt nad Wielką Brytanią
fot. Shutterstock/Twitter

Kule ognia przecięły nocne niebo nad Wielką Brytanią. Świetliste obiekty były tak duże i jasne, że można je było zobaczyć między innymi w Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Na razie eksperci nie wiedzą, czy były to meteoryty, czy też inne obiekty.

Wielkie świetliste obiekty pojawiły się na brytyjskim niebie późnym wieczorem, w środę 14 września. Jak relacjonowali dla lokalnych mediów świadkowie tego zdarzenia, kule ognia przelatywały tak nisko, że "można było je usłyszeć". W sieci pojawiły się liczne nagrania mieszkańców, którzy zaobserwowali to tajemnicze zjawisko. 

Kule ognia rozświetliły niebo nad Wielką Brytanią

Jak widać na krótkich filmikach opublikowanych w mediach społecznościowych, wielkie kule ognia na kilka sekund rozświetliły niebo, a potem spadały w kierunku ziemi. 

Według wstępnych ustaleń obiekt zmierzał z południowego zachodu nad Irlandię. Po drodze przelatywał nad Szkocją i dlatego tamtejsi mieszkańcy mogli go obserwować w środę wieczorem. 

"To było niesamowite", "Widziałam już wcześniej kule ognia, ale to było coś naprawdę spektakularnego", "Czy to była spadająca gwiazda, czy coś rozbijało się na niebie?" – komentowali świadkowie tego nocnego zjawiska. 

Zobacz także: Runął fragment lodowca w Patagonii. Wszystko przez bardzo wysokie temperatury [WIDEO]

Czym były te tajemnicze obiekty na niebie?

Organizacja UK Meteor Network poinformowała, że do godziny 22.34 otrzymała ponad 200 zgłoszeń od osób, które widziały świetlisty obiekt na niebie. Najwięcej z nich pochodziło z Irlandii Północnej i Szkocji. Większość mieszkańców zaobserwowała to niecodzienne zjawisko około godziny 21.

Jak przekazała we wpisie na Twitterze brytyjska organizacja MN, "nadal próbują ustalić, co to za obiekt — meteoryt czy śmieci kosmiczne".

Źródło: Wales Online, Onet