Zamknij

Wielka Rafa Koralowa zagrożona całkowitym wymarciem. Naukowcy alarmują

Nina Czochara
20.04.2018 12:02
Wielka Rafa Koralowa
fot. East News/Mia Hoogenboom

Zdaniem naukowców nie jest możliwe odwrócenie ogromnych szkód, do których doszło na terenie Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Okazuje się, że prawie jedna trzecia powierzchni największej rafy na świecie już wymarła. 

Badacze ujawnili dane dotyczące skutków masowego wymierania koralowców, które tworzą największą na świecie, Wielką Rafę Koralową. Okazuje się, że obecna sytuacja jednego z siedmiu cudów świata jest naprawdę dramatyczna.

Jedna trzecia Wielkiej Rafy Koralowej zniszczona

Jak podaje portal gazeta.pl, według raportu opublikowanego przez Terry'ego Hughesa z James Cook University w Australii, nieodwracalne zmiany różnorodności gatunkowe dotyczą aż jednej trzeciej spośród ponad 3000 wszystkich raf, które tworzą Wielką Rafę Koralową. To ogromna skala zniszczeń biorąc pod uwagę fakt, że największy na świecie system raf rozciąga się na długości ponad 2250 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii.

Co prowadzi do tych dramatycznych zmian? To efekt zmian klimatu, czyli rosnąca temperatura powierzchni oceanów, zanieczyszczenia emitowanie przez ludzi oraz zakwaszenie wód.

Osłabione przez ciepłą wodę oraz chorujące koralowce bieleją, bo utraciły kolorowe wodorosty, które zaopatrywały je w tlen i składniki odżywcze. Już w 2016 roku naukowcy zwracali uwagę na problem masowego bielenia koralowców - ślady wybielania było wówczas widać już na 93 proc. powierzchni Wielkiej Rafy.

Rafa koralowa ma zdolności regeneracyjne, jednak stopień degradacji środowiska jest tak duży (a z czasem będzie tylko postępować), że koralowce nie będą w stanie się odbudować.

- Potrzeba co najmniej dekady, żeby zregenerowały się nawet najszybciej rosnące koralowce, w związku z czym masowe obumarcia 12 miesięcy po poprzednich bieleniach dają zerowe perspektywy na uratowanie raf uszkodzonych w 2016 roku - powiedział James Kerry z Uniwersytetu Jamesa Cooka.

Dramatyczna sytuacja Wielkiej Rafy [WIDEO]

Wielka Rafa Koralowa, położona w Morzu Koralowym u wschodnich wybrzeży Australii, jest jednym z siedmiu cudów świata. Tworzy ją ponad 3000 pojedynczych raf i ponad 1000 wysp otoczonych rafami. To największa pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe - widać ją nawet z kosmosu. Jej wiek datuje się na niemal 20 milionów lat. 

Źródło: nytimes.com, gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC