Zamknij

Wielka Rafa Koralowa znika w zastraszającym tempie. Trafi na listę zagrożonego dziedzictwa?

25.06.2021 14:00
Wielka Rafa Koralowa
fot. Shutterstock

Wielka Rafa Koralowa drastycznie „wyblakła” w ciągu ostatnich 25 lat.  Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) zaleciła, aby to niezwykle cenne miejsce, uznawane za jeden z siedmiu cudów natury, zostało wpisane na listę zagrożonego światowego dziedzictwa. Rząd Australii zarzucił jednak organizacji, że ocena ta jest niesprawiedliwa i motywowana politycznie.

Wielka Rafa Koralowa, rozciągająca się na przestrzeni ponad 2300 km, jest największą tego typu formacją na świecie. Niestety, okazuje się, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Wielką Rafę dotknęło pięć masowych blaknięć i obumierania tworzących ją organizmów. Te dramatyczne zmiany są spowodowane wzrostem temperatury wody oraz zanieczyszczeniami emitowanymi przez ludzi. 

UNESCO, chcąc chronić to miejsce, zaleca wpisanie Wielkiej Rafy na listę zagrożonego światowego dziedzictwa. Okazuje się, że ten pomysł w niektórych kręgach budzi spore wątpliwości. 

UNESCO. Wielka Rafa Koralowa na liście zagrożonego dziedzictwa?

AP zauważyła, że status zagrożonego dziedzictwa może zmniejszyć dochody z turystyki, które rafa generuje dla Australii, ponieważ turystów będzie mniej przyciągało zdegradowane środowisko.

Agenda ONZ zarzuciła władzom Australii, że nie zrobiły wystarczająco dużo, by chronić Wielką Rafę, jeden z najbardziej unikatowych cudów natury przed skutkami zmian klimatycznych. Wskazała, że należy ją umieścić na liście zagrożonego światowego dziedzictwa, ponieważ nie poprawiła się jakość wody w okolicy rafy.

W odpowiedzi australijska minister środowiska Sussan Ley powiedziała, że to eksperci ONZ wycofali się z wcześniejszych zapewnień i że rząd zamierza w lipcu zakwestionować rekomendację ws. Wielkiej Rafy. "Stoi za tym polityka i najwyraźniej to ona zniweczyła właściwy proces postępowania" – uzasadniła.

 – Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla wszystkich światowych ekosystemów rafowych (...) To niesprawiedliwe, by wyróżniać Australię  – mówiła Ley.

Operatorzy rejsów w okolice rafy uznali, że raport ONZ jest błędny oraz że turyści są "nadal zachwyceni olśniewającymi koralowcami i wielobarwnymi rybami". AP wskazuje jednak na głosy turystów, którzy rafę oglądali kilkadziesiąt lat temu i twierdzą, że rafa była wówczas bardziej kolorowa.

Wielka Rafa Koralowa. Jeden z siedmiu cudów natury

Wielka Rafa Koralowa, położona u północno-wschodnich wybrzeży Australii, uznawana jest za jeden z cudów natury. Tworzy ją ponad 3000 pojedynczych raf i ponad 1000 wysp otoczonych rafami. Wielka Rafa gromadzi 400 typów koralowców, 1,5 tys. gatunków ryb i 4 tys. gatunków mięczaków. W 1981 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To największa pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe – widać ją nawet z kosmosu. Jej wiek datuje się na niemal 20 milionów lat. W 2017 roku Canberra przeznaczyła ponad 3 mld dolarów na poprawę stanu, w jakim znajduje się Wielka Rafa. 

Źródło: PAP