Zamknij

Wielka burza piaskowa w USA. Niebezpieczne zjawisko sparaliżowało miasta [WIDEO]

05.10.2022 15:28

Przez stan Arizona w USA przeszła burza piaskowa. Zjawisko to było bardzo niebezpieczne, bo widoczność spadła niemal do zera. Potężna ściana piasku i pyłu spowodowała ogromny paraliż komunikacyjny. 

Burza piaskowa
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Mieszkańcy amerykańskiej Arizony musieli zmagać się na początku tygodnia z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi. Przez cześć stanu przetoczyła się potężna burza piaskowa, która spowodowała niemałe komplikacje w komunikacji w kilku miastach. 

Burza piaskowa w Arizonie. Do sieci trafiły nagrania

Ogromna ściana piasku i pyłu swoim zasięgiem pokryła między innymi miasto Phoenix. Burza spowodowała paraliż komunikacyjny - wielu kierowców miało problem z widzialnością i prowadzeniem auta. Materiał pyłowy pokrył ogromne obszary. 

Również w miejscowości Mesa burza pyłowa przetoczyła się przez równinę i spowiła w ciemności całe dzielnice. 

Do sieci trafiły nagrania pokazujące przetaczającą się przez miasta burzę. Całość wyglądała naprawdę niebezpiecznie. Jak przekazały władze regionu, na szczęście nikt nie ucierpiał.

Burza piaskowa, czasem określana po arabsku jako "haboob", to zjawisko atmosferyczne występujące najczęściej na obszarach pustynnych i półpustynnych. Zwykle powstaje, gdy na ciepłe, piaszczyste obszary wtargnie silny, wiejący z prędkością większą niż 40 km/h wiatr wywołany chłodnym powietrzem polarnym.

Pył, piasek i fragmenty skał unoszące się wraz z powietrzem mogą rozprzestrzeniać się na powierzchni kilkuset kilometrów. Warto jednak zaznaczyć, że czas trwania samych burz piaskowych na danym obszarze szacowany jest w granicach kilku minut, a piasek po tym czasie opada z powrotem na ziemię.

Źródło: TVNMeteo, USA Today

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock