Zamknij

Wielka zmiana w Zakopanem. Władze miasta nie mogły poradzić sobie z turystami

05.10.2022 10:33

Władze Zakopanego wprowadziły duże zmiany. Od 4 października obowiązuje nocna prohibicja – wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych od godziny 23 do 6 rano. Nowe przepisy nie obejmują lokali serwujących napoje alkoholowe. Radni miasta chcą ukrócić nocne pijaństwo turystów i walczyć o nowy wizerunek Zakopanego.

Nocna prohibicja w Zakopanem
fot. Pawel Murzyn/East News

O tym, że Zakopane planuje wprowadzić nocą prohibicję, informowaliśmy już pod koniec września. Teraz zapowiadane zmiany stały się rzeczywistością. We wtorek 4 października weszła w życie uchwała w sprawie ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach od 23 do 6 rano. To z pewnością duża zmiana dla turystów. 

Zakopane. Zakaz sprzedaży alkoholu od 23 do 6 rano

Uchwała została przyjęta we wrześniu przez zakopiańskich radnych i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Na mocy powyższej uchwały zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 23-6 będzie dotyczył głównie stacji benzynowych, ponieważ zdecydowana większość sklepów w Zakopanem i tak jest zamykana przed godz. 23.

Nocna prohibicja nie dotyczy jednak sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych w restauracjach, barach, punktach gastronomicznych oraz w innych lokalach serwujących alkohol do spożycia w miejscu sprzedaży.

Władze Zakopanego od dłuższego czasu walczą z "patoturystyką", której na Krupówkach nie brakuje – nocne pijaństwo, burdy, dewastowanie ulic i dziesiątki interwencji policji to popularny obraz z górskiej miejscowości.

– Zadaniem uchwały jest ograniczenie dostępności do alkoholu, zmniejszenie uciążliwości sklepów nocnych i całodobowych dla mieszkańców Zakopanego, ograniczenie ilości interwencji wobec zakłócania porządku publicznego, spoczynku nocnego, zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych – uzasadnili pod uchwałą wprowadzone organicznie zakopiańscy radni.

Uchwała także ogranicza sprzedaż alkoholu w pobliżu miejsc chronionych. To oznacza, że punkty sprzedaży i podawania napojów wysokoprocentowych nie będą mogły być zlokalizowane bliżej niż 50 m od szkół, przedszkoli, kościołów czy schronisk. 

Źródło: PAP

loader