Zamknij

Wielkanocne wyjazdy najdroższe w historii. Gdzie Polacy najchętniej spędzali święta?

20.04.2022 15:53
Szklarska Poręba
fot. Gerard/Reporter/East News

Od kilkunastu tygodni coraz częściej mówi się o wyższych kosztach, które będą musieli ponieść turyści chcący podróżować w 2022 roku. To efekt m.in. szybującej inflacji, wzrostu cen paliwa czy trwającej wojny w Ukrainie. Te wydarzenia jeszcze bardziej stają na przeszkodzie powrotu do poziomu cen rezerwacji sprzed pandemii, czyli 2019 roku. Potwierdziła to tegoroczna Wielkanoc – oferowane na święta pobyty były najdroższymi w historii portalu Travelist.pl.

Okres Wielkanocy to dla wielu Polaków okazja do wyjazdu. Część osób zdecydowała się na zagraniczną podróż, inni spędzili święta w kraju, ale poza domem. Okazuje się, że w tym roku turyści musieli przygotować się na spory wzrost cen za noclegi i transport, a tym samym za cały wyjazd. Bez wątpienia był to jeden z czynników, który wpłynął na znacznie niższą liczbę rezerwacji w okresie świątecznym. Portal Travelist podsumował 23-procentowy spadek sprzedaży pobytów w czasie Wielkanocy 2022 względem 2019 roku.

Wielkanoc 2022. Duży wzrost cen za świąteczny wyjazd

– Średnia wartość rezerwacji podczas tegorocznej Wielkanocy w Travelist.pl wyniosła 26 proc. więcej niż w 2019 roku, stając się tym samym najwyższą w historii serwisu w tym okresie. Jej poziom skoczył z 1493 zł do rekordowych 1874 zł. Wzrost kosztów nie dotyczy jedynie naszych usług, ale całej branży turystycznej – od cen za loty, przejazdy pociągiem, po pobyty w hotelach – komentuje Wioletta Kleczka, Commercial Director w Travelist.pl.

Konieczność wydania dodatkowo ok. 380 zł w porównaniu do 2019 roku zdecydowanie odbiła się na spadku zainteresowania wyjazdami w tym czasie. Ci Polacy, którzy mimo wzrostu cen zdecydowali się spędzić święta poza domem, wybierali się na krótsze, średnio 3-dniowe wyjazdy. Może to być wynikiem 35-procentowego wzrostu ceny za pokój w porównaniu do 2019 roku. Wówczas za dobę w pokoju hotelowym trzeba było zapłacić 391 zł, natomiast w tym roku już 527 zł.

Króluje Last Minute. Polacy kupują "na ostatnią chwilę"

Wciąż nieustępującym trendem w planowaniu podróży, który szczególnie dał o sobie znać w obliczu niepewności związanej z pandemią, jest rezerwowanie wyjazdów na ostatnią chwilę. Najnowsze dane związane z Wielkanocą nie pozostawiają złudzeń – taki sposób planowania podróży pozostanie z nami na dłużej.

W 2019 roku, gdy nikt nie spodziewał się jeszcze pandemii, dwie trzecie rezerwujących pobyty wielkanocne w Travelist.pl robiło to z miesięcznym lub dłuższym wyprzedzeniem. Aktualnie sytuacja się odwróciła i grupa takich klientów stanowiła zaledwie jedną trzecią. Pozostali Polacy zdecydowali się na świąteczny urlop na tzw. ostatnią chwilę, czyli kilkanaście lub nawet kilka dni przed planowanym wyjazdem.

Najpopularniejszym kierunkiem, który przyciągnął Polaków na Wielkanoc, było bałtyckie wybrzeże. Oprócz nadmorskich kurortów turyści chętnie odwiedzali także te górskie – Zakopane, Karpacz czy Szklarską Porębę. Niezawodne okazały się ponadto city breaki, wśród których królowały Toruń, Kraków oraz Gdańsk.

Źródło: Materiały prasowe Travelist

Kaszuby
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ na zdj. Kaszuby