Zamknij

"Wielki Brat" na lotnisku. System w 3 sekundy rozpozna spóźnionych pasażerów

Nina Czochara
07.05.2018 16:00
Rozpoznawanie twarzy na lotnisku
fot. Shutterstock

Nowy system elektroniczny ma identyfikować twarze pasażerów zarówno na bramkach, jak i w terminalach lotniska. Platforma będzie szczególnie pomocna dla spóźnionych pasażerów, którzy mogliby nie zdążyć na planowany lot.

Nowa platforma do rozpoznawania twarzy ma być w najbliższym czasie wprowadzona na lotnisku Changi w Singapurze. Ten elektroniczny system będzie mógł w pełni zastąpić klasyczną kontrolę paszportową i ułatwi nadawanie bagażu. 

System rozpozna 1,8 mln pasażerów w 3 sekundy

Platforma pozwoli na wykrycie w terminalu pasażerów, którzy mogą za chwilę spóźnić się na swój lot. To bez wątpienia cenna informacja zarówno dla samych podróżujących, jak i dla linii lotniczej, której łatwiej będzie znaleźć zagubionego pasażera.

Na razie nie wiadomo, która firma będzie odpowiedzialna za stworzenie tego systemu. Władze lotniska prowadzą już rozmowy z kilkoma przedsiębiorstwami. Jednym z kandydatów jest chiński koncern Yitu. Ich system mógłby bowiem identyfikować nawet 1,8 mld pasażerów w mniej niż trzy sekundy.

Zobacz także

Odnalezienie podróżujących w trakcie lotu

Nowy system ma być pomocny nie tylko dla spóźnialskich pasażerów. Jak tłumaczy Steve Lee, dyrektor ds. technologii na lotnisku Changi:

- Mamy też wiele raportów o zaginionych pasażerach. Taki system pozwala znaleźć ich nawet, jeśli właśnie są w trakcie lotu.

Sam system rozpoznawania twarzy nie jest niczym nowym – używają go niektóre linie lotnicze, chociażby Lufthansa, co skraca czas wprowadzania pasażerów na pokład. W przyszłości taka platforma ma być rozwiązaniem na większą skale. Może nawet zastąpić tradycyjne paszporty i karty pokładowe.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC