Zamknij

W Zatoce Neapolitańskiej pojawił się wieloryb. To bardzo rzadki widok [WIDEO]

22.04.2021 09:22
Wieloryb
fot. Shutterstock

Kilka dni temu u wybrzeży Włoch zauważono młodego wieloryba. Widok zaskoczył świadków zdarzenia, gdyż nietypowy gość na co dzień mieszka w wodach Pacyfiku. Tym razem jednak pojawił się w Morzu Śródziemnym, czym wywołał niemałe poruszenie.

W ostatnich dniach w Zatoce Neapolitańskiej można było spotkać niezwykłego przybysza. Okazuje się, że w śródziemnomorskich wodach u wybrzeży Włoch pojawił się wieloryb. Młody pływacz szary, którego długość może osiągać nawet 12 m, a waga ponad 25 ton, wywołał falę zachwytów wśród mieszkańców kraju.

W ciągu ostatniego tygodnia bowiem osobnik widziany był w okolicach miejscowości Ponza, Sorrento i Gaeta na południe od Rzymu. Świadkowie zdarzenia byli zachwyceni, a niektórzy obserwatorzy nawet pokusili się o wypłynięcie łódkami w kierunku zwierzaka, aby móc go dotknąć i pogłaskać.

W Zatoce Neapolitańskiej pojawił się wieloryb. To bardzo rzadki widok [WIDEO]

W weekend Włosi mieszkający u wybrzeży Zatoki Neapolitańskiej mieli okazję doświadczyć czegoś niezwykłego. W wodach tego akwenu pojawił się młody wieloryb szary. Co ciekawe, kilka dni wcześniej widziano go w innych zakątkach Morza Śródziemnego.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że zwierzę widziane w okolicach miasta Pouzzoli i portu Baia to ten sam okaz, który w ubiegłym tygodniu zauważono u wybrzeża Wysp Poncjańskich. Mówi się, że to właśnie wtedy miała miejsce pierwsza wizyta wieloryba w pobliżu Włoch.

Regionalne władze morskie wysłały łodzie, aby umożliwić obserwację wieloryba, którego długość oszacowano na 8 m. Z kolei lokalna straż przybrzeżna nakazała wszystkim statkom oddalić się od tego obszaru, aby nie utrudniały one podróży wielorybowi.

Nie wiadomo, jak taki piękny osobnik znalazł się w wodach Morza Śródziemnego. Jest to o tyle dziwne, że pływacze szare żyją w północno-wschodnim Pacyfiku, między Kalifornią a Alaską.

Eksperci przewidują, że mógł do tego doprowadzić zmieniający się klimat. Topnienie lodowców mogło doprowadzić do tak dalekiej migracji wielorybów szarych. Przy okazji przypominają też, że każde zauważenie takiego osobnika warto zgłaszać, gdyż często są one niedożywione i wymagają pomocy. Warto pamiętać jednak, aby nie przeszkadzać zwierzęciu i zachować od niego odległość ok. 100 m, gdyż można je spłoszyć.

Źródło: The Times, Wanted in Rome