Zamknij
Aceredo, wioska duchów w Hiszpanii
  • MIGUEL RIOPAAFPEast News
  • APAssociated PressEast News
  • APAssociated PressEast News3
  • 4 Zobacz
fot. AP/Associated Press/East News

Susza panująca w ostatnich miesiącach w Hiszpanii odsłoniła stare zabudowania wioski Aceredo. Miejscowość ta 30 lat temu została zalana w celu utworzenia zbiornika Alto Lindoso. Poziom wody obniżył się tak bardzo, że na powierzchnię wyłoniły się zniszczone budynki i wraki samochodów. Teraz to ponure miejsce, nazywane "wioską duchów w Hiszpanii", coraz chętniej odwiedzają turyści.

Wioska Aceredo znajdowała się w północno-zachodniej Hiszpanii, przy granicy z Portugalią. W 1992 roku podjęto decyzję o zalaniu tej miejscowości, aby stworzyć zbiornik i specjalną tamę. Trwająca od dłuższego czasu susza sprawiła jednak, że już w listopadzie 2021 roku szare ruiny "wioski duchów" zaczęły wyłaniać się na powierzchnię. Zbiornik osiągnął teraz 15 procent swojej objętości. Widok opuszczonego miasta przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających. 

Hiszpania. Susza odsłoniła "wioskę duchów" 

Wioska od kilku miesięcy charakteryzuje się błotnistą ziemią, w niektórych miejscach popękaną przez suszę. Na terenie dawnej miejscowości Aceredo widać zniszczone, opuszczone budynki z zawalonymi dachami, wraki samochodów, cegły czy różnego rodzaju drewniane elementy. Z fontanny z wodą pitną z zardzewiałej rury nadal płynie woda. 

Tłumnie przybywający do hiszpańskiej "wioski duchów" turyści mogą zobaczyć też stosy skrzynek z pustymi butelkami po piwie ulokowane obok istniejącej tam niegdyś kawiarni.

– To tak, jakbym oglądał film. Czuję ogromny smutek. Mam wrażenie, że właśnie takie zjawiska będziemy obserwować z powodu suszy i postępujących zmian klimatycznych – powiedział 65-letni Hiszpan Maximino Pérez Romero, cytowany przez "CNN". 

Jak doszło do takiej sytuacji? Jak wyjaśniła Maria del Carmen Yanez, burmistrz gminy Lobios, do której należy Aceredo, jest to spowodowane brakiem opadów na tych terenach w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w styczniu 2022 roku z powodu – jak podkreśliła burmistrz – "dość agresywnej eksploatacji" przez portugalskie przedsiębiorstwo energetyczne EDP, które zarządza zbiornikiem.

Rząd Portugalii 1 lutego z powodu postępującej suszy nakazał, aby prawie całkowicie wstrzymać zużycie wody do produkcji energii elektrycznej i nawadniania z sześciu zapór, w tym Alto Lindoso.

Dane hiszpańskiego Ministerstwa Środowiska pokazują, że zbiorniki wodne w kraju mają obecnie 44 proc. pojemności, czyli znacznie poniżej średniej, która utrzymywała się na poziomie 61 proc. na przestrzeni ostatniej dekady. Wskaźniki monitorujące suszę wskazują, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć w kolejnych tygodniach. 

Źródło: CNN, TVN Meteo

loader