Zamknij

Wirtualne spacery po wystawach. 11 muzeów z całego świata, które warto zwiedzić online

16.03.2020 14:43
Muzeum Dalego
fot. Shutterstock

Muzea i galerie z całego świata udostępniają swoje kolekcje w internecie. Dzięki temu, pozostając w domu, można zobaczyć najsłynniejsze wystawy i obiekty kulturalne. Oto 11 muzeów, które umożliwiają wirtualne spacery. 

Muzea online. Zwiedzanie najsłynniejszych wystaw i galerii bez wychodzenia z domu? To możliwe. Muzea z całego świata przechodzą do przestrzeni wirtualnej i udostępniają swoje kolekcje w internecie. Oto 11 miejsc, które warto odwiedzić... wirtualnie. Na liście pojawiło się też polskie muzeum. 

Luwr, Paryż

Luwr (Musée du Louvre) to jedno z największych muzeów na świecie, a zarazem najczęściej odwiedzany tego typu obiekt na świecie. Cały kompleks ma powierzchnię ponad 60 tys. m2 i obejmuje zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki - od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX. Wśród najwybitniejszych dzieł znajdziemy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lis Leonarda da Vinci. Wszyscy wielbiciele sztuki powinni koniecznie wybrać się na wirtualny spacer po tym wyjątkowym miejscu. 

Luwr
fot. pixabay

Wirtualny spacer po Luwrze

Muzeum Brytyjskie, Londyn

To jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej położone w centrum Londynu. Szczyci się ogromną kolekcją muzealną liczącą aż...8 milionów eksponatów! Ten niezwykły obiekt prezentuje dzieje ludzkości od jej początków aż do współczesności. Do najważniejszych eksponatów Brytyjskiego Muzeum należą m.in. mumie egipskie, statuy faraona Sesotrisa III, marmury z ateńskiego Partenonu, reliefy z Niniwy oraz szkice Michała Anioła, Rafaela i Leonarda da Vinci.

Muzeum Brytyjskie (British Museum) było pierwszym publicznym muzeum narodowym na świecie. Do dziś pozostaje jedną z turystycznych ikon Londynu oraz całej Wielkiej Brytanii. 

Wirtualny spacer po Muzeum Brytyjskim

Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

To najstarsze (z 1870 roku) i największe muzeum amerykańskie. Zbiory Metropolitan Museum of Art podzielone są na działy tematyczne obejmujące m.in. dzieje sztuki światowej malarstwa, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów i fotografii. W ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć np. najbardziej imponujące dzieła Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka i Giotto di Bondone. 

Wirtualny spacer po Metropolitan Museum of Art 

Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum w Amsterdamie to aż 80 galerii z licznymi dziełami i eksponatami prezentującymi historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii. Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko dzieła malarskie, lecz również grafiki, rzeźba i rękodzieło. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV-XIX wieku.

W ramach udostępnionej opcji wirtualnego zwiedzania (przez Google Arts&Culture) można zobaczyć różne wystawy holenderskiego muzeum.  

Wirtualny spacer po Rijksmuseum

Muzeum Salvadora Dalí, Katalonia

Teatr-muzeum Salvadora Dali znajduje się w miasteczku Figueres, w Katalonii. Miejsce to zasłynęło nie tylko dzięki bogatej kolekcji słynnego surrealisty, ale również za sprawą charakterystycznego budynku. Fasada muzeum ozdobiona jest... ogromnymi jajkami. Obiekt gromadzi obecnie niemal 360 prac Dalego, za sprawą których stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. 

Dali Muzeum
fot. pixabay

Wirtualny spacer po Muzeum Salvadora Dali

National Gallery of Art, Waszyngton

To słynna galeria sztuki, która powstała w 1937 roku. Zbiory National Gallery of Art opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. W ramach wirtualnego spaceru muzeum daje możliwość zwiedzenia dwóch wystaw (za pośrednictwem Google). Pierwsza dotyczy amerykańskiej mody z lat 1740–1895. Druga jest zbiorem prac holenderskiego malarza barokowego, Johannesa Vermeera.

Wirtualny spacer po National Gallery of Art

Muzeum Muncha w Oslo

To niezwykłe muzeum znajduje się w stolicy Norwegii. Obiekt, jak sama nazwa wskazuje, gromadzi i opracowuje zbiory dzieł norweskiego malarza Edvarda Muncha. Twórczość Muncha oddziaływała bardzo silnie na malarstwo europejskie początku XX wieku, będąc jednym z głównych źródeł ekspresjonizmu.

Zasadniczą część muzealiów stanowi ponad 1000 obrazów, około 4500 rysunków, 18 000 grafik oraz zdjęcia i osobiste pamiątki, które artysta zapisał w testamencie miastu Oslo.

Muzeum Muncha
fot. Shutterstock

Wirtualny spacer po Muzeum Muncha

Muzeum Królowej Zofii, Madryt

Muzeum znajduje się w stolicy Hiszpanii, Madrycie, i poświęcone jest przede wszystkim sztuce hiszpańskiej. Można zobaczyć wybitne dzieła m.in. Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Joana Miró. W budynkach muzeum znajduje się także biblioteka artystyczna, której kolekcja liczy ponad 100 tysięcy książek, 3,500 nagrań dźwiękowych i prawie 1000 nagrań wizualnych.

Wirtualny spacer po Muzeum Królowej Zofii

Uffizi Gallery, Florencja

To słynna galeria sztuki we Florencji i jedno z najstarszych muzeów w Europie. Galeria jest podzielona na kilka pomieszczeń utworzonych dla dzieł z różnych szkół i stylów. Wśród zbiorów Galerii Uffizi przeważają obrazy szkół włoskich i flamandzkich. 

Wirtualny spacer po Uffizi Gallery

Muzeum Powstania Warszawskiego

To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji i instytucji kulturalnych w stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w 2004 roku, dokumentuje bardzo ważną część historii przy wykorzystaniu ponad 1 tys. eksponatów i 1,5 tys. archiwalnych fotografii i filmów. Za pomocą zdjęć i multimediów w niezwykły sposób odtworzono atmosferę powstańczej stolicy. 

Teraz polska placówka zachęca do wirtualnego zwiedzania. Co więcej, od 16 marca, Muzeum Powstania Warszawskiego na swoim oficjalnym Facebooku będzie emitować dwa bloki tematyczne lekcji historii: poranny, który skierowany będzie do dzieci oraz popołudniowy - przeznaczony dla studentów i dorosłych.

- Muzeum Powstania Warszawskiego będzie się z Wami łączyć online. Codziennie minimum 4 wejścia na żywo z naszymi ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją. Do zobaczenia po drugiej stronie ekranów - napisali pracownicy placówki na Facebooku.

Wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum-dom Beethovena, Bonn

Dom Beethovena to miejsce, w którym wielki kompozytor przyszedł na świat i spędził trzy pierwsze lata swojego życia (1770-1773 roku). Budynek jest jednym z symboli Bonn i w szczegółach opowiada zwiedzającym o życiu i twórczości wirtuoza. W odnowionych wnętrzach tego obiektu stworzono muzeum liczące 12 pomieszczeń i szczycące się największym zbiorem pamiątek po Beethovenie. 

Dom Beethovena w Bonn
fot. Materiały prasowe

Do artefaktów zalicza się ponad 150 oryginalnych przedmiotów wystawowych, wśród nich manuskrypty, portrety, listy, meble i przedmioty, których Beethoven używał na co dzień. Wzruszającym eksponatem jest fortepian, na którym niemiecki kompozytor grał w ostatnich latach życia, gdy był już zupełnie głuchy. Dom Beethovena jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzycznych muzeów na świecie. 

Wirtualny spacer po domu Beethovena

___

RadioZET.pl/NC