Zamknij

Wizz Air omal nie dostał zakazu lotów. Nie sprawdzał pasażerom kodu QR

04.08.2020 11:22

Linia Wizz Air nie sprawdzała, czy pasażerowie lecący do Grecji mają specjalne kody QR niezbędne do przekroczenia granicy tego kraju. Z tego powodu Grecy wprowadzili zakaz lotów do Aten dla węgierskiej linii. Ostatecznie jednak Wizz Air doszedł do porozumienia z greckim rządem i zakaz zniesiono już po kilku godzinach. 

Wizz Air samolot
fot. Shutterstock

Grecja od 1 lipca otworzyła swoje granice dla turystów bez obowiązku odbywania kwarantanny. Władze postawiły jednak podróżnym warunki. Najważniejszym jest obowiązek wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form) i uzyskania specjalnego kodu QR, który jest sprawdzany na lotnisku. 

Okazuje się, że linia Wizz Air nie sprawdzała (chociaż powinna), czy pasażerowie wsiadający na pokład ich samolotów posiadają takie kody. To nie spodobało się greckiemu rządowi. 

Wizz Air nie sprawdzał kodów QR

Władze Grecji poinformowały, że Wizz Air nie przestrzegał lokalnych przepisów, w myśl których przewoźnicy muszą sprawdzać przy wejściu na pokład, czy wszyscy pasażerowie mają kody QR. Węgierska linia nie dopilnowała tego obowiązku, przez co wielu pasażerom (bez takiego kodu) odmawiano prawa do przekroczenia granicy już po wylądowaniu. Grecy ogłosił, że od 2 do 14 sierpnia Wizz Air dostanie zakaz realizowania lotów z i na lotnisko w Atenach.

Na szczęście Wizz Air doszedł do porozumienia z greckim rządem i zakaz lotów został zniesiony zaledwie po kilku godzinach od jego ogłoszenia, zanim zdążył wejść w życie. 

Węgierski przewoźnik zachęca teraz swoich pasażerów do wypełniania formularza PLF (Passenger Locator Form), aby uzyskać niezbędny do przekroczenia granicy Grecji kod QR. Wizz Air zapewnił jednocześnie, że będzie sprawdzał wszystkich swoich klientów przed wejściem na pokład. 

ZOBACZ TAKŻE: Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie

Wakacje w Grecji. Jak uzyskać kod QR?

Wszystkie osoby podróżujące do Grecji muszą wypełnić na stronie travel.gov.gr specjalny formularz pasażera (Passenger Locator Form). Muszą to zrobić co najmniej 24 godziny przed wyjazdem.  W formularzu należy podać informacje na temat miejsca przekroczenia granicy, długości pobytu w innych państwach oraz adresu, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany specjalny kod QR, który należy mieć przy sobie .

Źródło: Fly4free.pl