Zamknij

Wlecieli w oko huraganu Ida. Uchwycili na nagraniu niesamowity "efekt stadionu" [WIDEO]

31.08.2021 10:08
Huragan Ida
fot. AP/Associated Press/East News

"Łowcy huraganów", czyli piloci wojskowi robiący loty rozpoznawcze wokół burz, wlecieli w oko huraganu Ida. W sieci udostępnili nagranie, na którym można zobaczyć, jak potężny żywioł wygląda od środka. Na wideo uchwycono niesamowite zjawisko, nazywane "efektem stadionu". 

Ida, jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, uderzyła w amerykańskie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w niedzielę około południa (czasu lokalnego). Prędkość wiatru osiągała wówczas 240 kilometrów na godzinę. Lokalne media poinformowały, że o godzinie 21 miejscowego czasu huragan osłabł do kategorii drugiej, a prędkość wiatru spadła do 177 km/h. W poniedziałek natomiast żywioł stracił na sile na tyle, by móc określać go jako burzę tropikalną, z porywami wiatru dochodzącymi do 95 km/h.

Wojskowi meteorolodzy, nazywani "łowcami huraganów", postanowili wlecieć w oko Idy, aby zrobić zdjęcia i zebrać najważniejsze dane o przemieszczającym się żywiole. 

Huragan Ida. Wlecieli w oko cyklonu [WIDEO]

Loty do wnętrza huraganów pozwalają meteorologom przewidywać dalsze "zachowanie" żywiołu. Podczas takiego zwiadu lotniczego zbierane są dane m.in. o wilgotności, prędkości wiatru czy strukturze burzy, co pozwala na lepsze przygotowanie się na nadejście huraganu. Badacze z NOAA (amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) tym razem wlecieli w sam środek Idy.

Jak można zobaczyć na nagraniu, piloci po przebiciu się przez chmury, ujrzeli tzw. efekt stadionu. Fenomen ten polega na stopniowym rozszerzaniu się "oka" ku górze, przez co chmury układają się w formę przypominającą stadion.

Łowcy huraganów mają do dyspozycji dwa specjalnie wzmocnione samoloty. Jeden z nich to Hurricane P-3 – maszyna ta jest specjalnie wzmocniona, aby wytrzymać ekstremalne warunki atmosferyczne. Z tego samolotu zrzucane są na spadochronach niewielkie stacje meteorologiczne, które zbierają informacje o tym, co dzieje się wewnątrz burzy. Drugi typ samolotu dla "łowców" to odrzutowy Gulfstream, który może obserwować burze z wysokości nawet 15 km nad ziemią.

Źródło: Twoja pogoda, TVN Meteo, wp.pl