Zamknij

Słynny region we Włoszech wprowadza ograniczenia dla turystów. Powodem tłumy

23.06.2022 12:38

Władze włoskiego wybrzeża Amalfi w sezonie letnim wprowadziły ograniczenia dla kierowców. W ten sposób chcą ograniczyć korki, na które narzekają mieszkańcy tamtejszych miasteczek.

Słynny region we Włoszech wprowadza ograniczenia dla turystów. Powodem tłumy
fot. SHUTTERSTOCK

Wybrzeże Amalfitańskie to prawdziwa perełka południowych Włoch, a wiele osób uważa, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju. Słynie z przepięknych plaż, urokliwych miasteczek i niesamowitych krajobrazów. Region ten został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rokrocznie w sezonie letnim pojawią się tu tłumy turystów. W efekcie wąskie, kręte uliczki są zakorkowane przez urlopowiczów szukających idealnych widoków. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, władze wybrzeża postanowiły wprowadzić pewne ograniczenia dla kierowców.

Zobacz także: Hiszpania wprowadza surowe kary dla turystów. Niesforni podróżni będą musieli płacić nawet 3,5 tys. zł

Słynny region we Włoszech wprowadza ograniczenia dla turystów. Powodem tłumy

Nowe przepisy obowiązują na słynnym 35-kilometrowym odcinku między Vietri sul Mare a Positano. W sezonie w godzinach szczytu samochody z tablicami rejestracyjnymi kończącymi się nieparzystym numerem mogą wjechać na wspomnianą przed chwilą trasę wyłącznie w dni nieparzyste. I w drugą stronę - pojazdy z numerami kończącymi się cyfrą parzystą, mogą przejechać ten odcinek w dni parzyste. 

Przepisy będą obowiązywać codziennie od godziny 10:00 do 18:00 przez cały sierpień. Zasada ta będzie mieć także zastosowanie we wszystkie weekendy w okresie od 15 czerwca do 30 września.

Jak podaje portal rp.pl, kierowcy będą musieli dostosować się do ograniczeń również podczas Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą oraz w dniach 24 kwietnia - 2 maja. Z kolei samochody z przyczepami kempingowymi nie będą mogły korzystać z drogi między godziną 18:30 a północną - zasady te dotyczą ich przez cały rok.

Nowe regulacje nie obowiązują pojazdów komunikacji miejskiej, taksówek oraz mieszkańców 13 miejscowości wybrzeża. Do przepisów będą za to musieli zastosować się wszyscy turyści, kierującymi wypożyczonymi autami. 

Nad przestrzeganiem prawa ma czuwać lokalna policja.

Posłuchaj podcastu

Decyzja władz wybrzeża spotkała się z różnym odbiorem. Fausto Salsano, właściciel B&B Vietri Centro, powiedział, że choć spodziewa się przez to stracić klientów, to wie, że nowe przepisy są dobre dla miasta. "Jeśli nie ograniczymy ruchu, drogi będą zablokowane i nikt nie będzie mógł znaleźć wolnego miejsca parkingowego " - wyjaśnił w rozmowie "CNN", cytowany przez portal euronews.com.

Z kolei Antonio Ilardi, prezes Federalberghi Salerno, czyli lokalnego stowarzyszenia hotelarzy, ostrzegł, że przepisy mogą skutecznie odstraszyć turystów do odwiedzenia wybrzeża Amalfitańskiego.

Zobacz także: Chaos na popularnym europejskim lotnisku. Linie lotnicze odwołują kilkaset lotów z tego portu

loader

RadioZET.pl/euronews.com/rp.pl/onet.pl