Zamknij

Turyści nadal kradną piasek i muszelki z plaż Sardynii mimo wysokich kar

06.09.2021 14:13
Włochy. Turyści nadal kradną piasek i muszelki z plaż Sardynii mimo wysokich kar
fot. SHUTTERSTOCK

Turyści, mimo przeprowadzanych kampanii informacyjnych i surowych kar, nadal wywożą skarby natury z plaż Sardynii. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni na lotnisku w Cagliari celnicy skonfiskowali aż 15 kilogramów piasku.

Rokrocznie w sezonie wakacyjnym na Sardynii pojawiają się specjalne kampanie informacjo-ostrzegawcze, w których apeluje się do turystów o niewywożenie skarbów natury z plaż. W 2021 tego typu akcję prowadzi lokalna agencja celna we współpracy z władzami regionu. Jej hasło brzmi: "Zabierz Sardynię w sercu". Celem kampanii jest zachęcić turystów do zabrania z wyspy pięknych wspomnień, a nie do okradania jej z tego, co jest tam najpiękniejsze.

Niestety mimo ostrzeżeń i surowych kar, nadal turyści wywożą kilogramy piasku, kamyków i muszelek z tamtejszych plaż. Skalę tego zjawiska najlepiej obrazują gabloty w terminalach, gdzie można zobaczyć odebrane urlopowiczom "łupy". 

Plaga kradzieży piasku i muszelek z plaż Sardynii mimo wysokich kar

Proceder ten piętnuje i monitoruje działające na włoskiej wyspie stowarzyszenie obrońców jej środowiska naturalnego pod nazwą "Sardynia okradana i rabowana".

Jego działacze poinformowali, że w minionych dniach na lotnisku w Cagliari celnicy skonfiskowali 15 kilogramów piasku, przypominającego ziarenka ryżu z jednej z najpiękniejszych plaż, czyli Is Arutas, uważanej za perłę wyspy.

Na stronie internetowej stowarzyszenia opublikowano zdjęcie skonfiskowanych 12 plastikowych butelek wypełnionych piaskiem.

"Wygląda na to, że w ten weekend było dużo złodziei na Is Arutas. Oto, co odzyskaliśmy wczoraj; kto wie, ile piasku przepadło bezpowrotnie" - wyjaśnili obrońcy środowiska.

"Potrzebna jest nieskończona cierpliwość" - podkreśliło stowarzyszenie, które twierdzi, że trzeba na wszelki możliwy sposób rozszerzyć kampanię informacyjną skierowaną do turystów, by przestrzegać ich przed rabowaniem bogactwa naturalnego.

Przypomnijmy, że wywożenie skarbów natury z plaż Sardynii traktowane jest jako kradzież i karane grzywną w wysokości od 500 do nawet 3000 euro.

W ubiegłym roku tylko na dwóch lotniskach, w Olbii i Alghero, celnicy skonfiskowali ukrytych w bagażach 80 kilogramów piasku, kamyków i muszelek z plaż.

RadioZET.pl/PAP