Zamknij

Włochy przedłużają restrykcje wjazdowe dla Polaków. Konieczna 5-dniowa kwarantanna

30.04.2021 14:47
Rzym - koronawirus
fot. Cheng Tingting/Xinhua News/East News

Ministerstwo zdrowia Włoch do 12 maja przedłużyło obowiązek odbycia 5-dniowej kwarantanny oraz negatywnego testu wobec osób przyjeżdżających z państw UE, w tym Polski. W czwartek opublikowany został nowy dekret w tej sprawie.

We Włoszech część ograniczeń epidemicznych zostało poluzowanych w poniedziałek, 26 kwietnia. W kraju wciąż jednak obowiązuje stan wyjątkowy. Władze podjęły też decyzję o przedłużeniu zaostrzonych przepisów wjazdowych dla powracających z krajów Unii Europejskiej. 

Włochy. Test i 5-dniowa kwarantanna dla podróżujących z UE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 12 maja osoby przyjeżdżające do Włoch z państw Unii Europejskiej mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Konieczne jest też poddanie się pięciodniowej kwarantannie. Po jej zakończeniu należy ponownie wykonać test.

Luzowanie restrykcji we Włoszech

We Włoszech część obostrzeń zostało złagodzonych. Od 26 kwietnia 11 włoskich regionów znalazło się w tzw. strefie żółtej. Ponownie otwarto tam restauracje i bary, ale goście mogą siedzieć tylko przy stolikach położonych w ogródkach lokali. Dozwolone jest również swobodne przemieszczanie się pomiędzy żółtymi regionami. Pod gołym niebem i z zachowaniem odległości od innych widzów mogą się też tam odbywać spektakle teatralne, koncerty i projekcje filmowe.

W kraju nadal od godz. 22 obowiązuje godzina policyjna, której zniesienia domaga się branża gastronomiczna oraz część polityków. Decyzja w tej sprawie ma być rozważona w połowie maja – podały źródła rządowe.

Źródło: gov.pl, PAP