Zamknij

Ten europejski kraj przeżywa turystyczny najazd. Rekordowa liczba gości, więcej niż przed pandemią

29.06.2022 09:41
Włochy, turyści
fot. Shutterstock

Włochy notują rekordową liczbę zagranicznych turystów – informuje branża turystyczna. Tylko w czerwcu ten popularny europejski kraj odwiedziło ponad 9 milionów cudzoziemców. To więcej niż w tym samym miesiącu jeszcze przed pandemią, czyli w 2019 roku.

Po dwóch latach licznych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 turyści coraz chętniej wracają do podróżowania. Aby przyciągnąć większą liczbę zagranicznych gości, poszczególne kraje znoszą restrykcje i powoli wracają do normalności, chcą odrobić gigantyczne straty wywołane koronawirusem. 

Okazuje się, że do niektórych krajów przyjeżdża obecnie jeszcze więcej turystów niż przed pandemią. Tak też jest w przypadku Włoch, które zanotowały rekordową liczbę odwiedzających z zagranicy. 

Włochy. Rekordowa liczba turystów, więcej niż przed pandemią

Konfederacja branży turystycznej odnotowała, że do Włoch przyjechało w czerwcu o 800 tysięcy turystów więcej niż w ostatnim roku przed pandemią. Łącznie było to 9 mln zagranicznych gości, w tym 6 milionów Europejczyków, głównie Niemców, Francuzów, Hiszpanów, Austriaków i Holendrów oraz 3 miliony osób z innych krajów, w tym z USA, Kanady i Japonii.

Historyczne miasta - Rzym, Wenecję, Florencję i Neapol - wybrało 4 miliony obcokrajowców. Dużą popularnością cieszą się też wśród nich Rawenna, Turyn, Perugia, Genua, Palermo, Bari, Matera.

O rekordowym czerwcu mówią też przedstawiciele usług turystycznych ze stolicy włoskich wakacji, czyli Rimini. „Wróciliśmy do poziomu sprzed Covid-19” – powiedziała prezes stowarzyszenia hotelarzy w kurorcie nad Adriatykiem, Patrizia Rinaldis.

ZOBACZ TAKŻE: Hiszpania wprowadza surowe kary dla turystów. Niesforni podróżni będą musieli płacić nawet 3,5 tys. zł

Włochy od czerwca bez restrykcji

Jednym z powodów, dla których mocno zwiększyła się liczba zagranicznych gości, było to, że władze Włoch zniosły wszystkie przepisy wjazdowe. Od 1 czerwca nie jest już wymagane okazanie certyfikatu szczepień, zaświadczenia o ozdrowieniu czy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa podczas wjazdu. Jednocześnie nie został przedłużony obowiązek posiadania tzw. Green Pass, tzw. zielonej przepustki, wymaganej wcześniej m.in. w środkach komunikacji, restauracjach, barach czy muzeach. 

Co więcej, od 15 czerwca we Włoszech nie są już obowiązkowe maseczki w kinach, teatrach, salach koncertowych oraz we wszystkich środkach transportu – od autobusów i metra po samoloty.

Źródło: RadioZET.pl/PAP, gov.pl