Zamknij

Włochy zamykają się na niezaszczepionych. Zaostrzono zasady stosowania przepustki Covid-19

25.11.2021 10:29

Włochy zaostrzyły zasady dotyczące korzystania z zielonej przepustki covidowej. Wprowadzono jej wzmocnioną wersję, tzw. Super Green Pass, która będzie dostępna tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych. Taki dokument umożliwi wstęp do teatru i kina, hotelu, na imprezy sportowe i publiczne czy do zamkniętych sali w barach i restauracjach. Niezaszczepieni nie będą mogli wejść do takich miejsc. 

Rzym - restrykcje
fot. Eidon/Reporter/East News

Włochy są kolejnym europejskim krajem, który wprowadza dodatkowe obostrzenia w ramach walki z Covid-19. Jak ogłosił rząd w Rzymie, od 6 grudnia niezaszczepionych czeka wiele ograniczeń – nie będą mogli korzystać z lokali gastronomicznych, placówek kulturalnych czy brać udział w imprezach masowych. 

Wprowadzane środki ostrożności są reakcją na wzrost zakażeń czwartej fali pandemii i mają na celu uchronienie Włoch przed lockdownem w okresie świąteczno-noworocznym, w tym uratowanie zimowego sezonu turystycznego. Minionej doby w kraju odnotowano 12,5 tysiąca nowych zachorowań, a 85 osób zmarło z powodu Covid-19. 

Włochy. Specjalna przepustka dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Włochy podjęły decyzję o wprowadzeniu nowego reżimu sanitarnego, a dokładniej wzmocnionej wersji przepustki covidowej, tzw. Super Green Pass, dostępnej tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Taki dokument umożliwi wstęp do kina, teatru, hotelu, siłowni, sal we wnętrzu restauracji czy barów oraz pozwoli na uczestnictwo w imprezach publicznych i sportowych. 

Od 6 grudnia do 15 stycznia w miejscach tych nie będą już uznawane przepustki sanitarne, wydawane obecnie także na podstawie testów na koronawirusa. W praktyce oznacza to wykluczenie dostępu wielu przestrzeni publicznych dla osób niezaszczepionych.

Rząd zapowiedział też zaostrzenie kontroli prowadzonych przez siły porządkowe, w tym także na drogowych przejściach granicznych Włoch. Warto dodać, że w przypadku miejskich autobusów i metra akceptowany będzie również aktualny negatywny wyniki testu.

W myśl nowo ogłoszonych zasad ważność certyfikatu Green Pass po szczepieniu ma być skrócona do 9 miesięcy. 

Premier Mario Draghi na konferencji prasowej podkreślił, że sytuacja we Włoszech "lekko pogarsza się", ale jest "pod kontrolą" dzięki wysokiej liczbie zaszczepionych.

Włochy. Jakie zasady wjazdu z Polski?

Obecnie wszyscy podróżujący z Polski do Włoch są zobowiązani do przedstawienia certyfikatu covidowego zaświadczającego o ukończeniu pełnego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, przechorowaniu COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) lub negatywnym wyniku testu (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 lat oraz osoby podróżujące przez Włochy tranzytem. Przed wyjazdem do Włoch trzeba też koniecznie zarejestrować się na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

loader

Źródło:  PAP (Sylwia Wysocka), gov.pl