Zamknij

Włochy zaostrzają restrykcje dla niezaszczepionych. Nowa przepustka covidowa i liczne kontrole

07.12.2021 10:39
Włochy - przepustka covidowa
fot. Alberto Lingria/Xinhua News/East News

We Włoszech od 6 grudnia obowiązują zaostrzone restrykcje wobec osób niezaszczepionych. Wprowadzono wzmocnioną wersję przepustki covidowej, tzw. Super Green Pass, która pozwala na wejście m.in. do restauracji, barów, kin czy na imprezy masowe. Taki dokument będzie dostępny wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.  

Włochy już w pod koniec listopada zapowiadały bardziej rygorystyczne obostrzenia w ramach walki z Covid-19. Zgodnie z ogłaszanymi zmianami niezaszczepionych czeka wiele ograniczeń – nie będą mogli korzystać z lokali gastronomicznych, placówek kulturalnych czy brać udział w imprezach masowych. 

Wprowadzane restrykcje są reakcją na kolejny wzrost zakażeń w kraju i mają na celu uchronienie Włoch przed lockdownem w okresie świąteczno-noworocznym, w tym uratowanie zimowego sezonu turystycznego. Nowe przepisy weszły w życie 6 grudnia i będą obowiązywać co najmniej do 15 stycznia 2022 roku. 

Włochy. "Super Green Pass" i restrykcje dla niezaszczepionych

Zmiany dotyczą między innymi zielonych przepustek covidowych. Wprowadzono wzmocnioną wersję tego dokumentu – Super Green Pass – który obecnie jest dostępny wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Obowiązująca do tej pory zwykła zielona przepustka – Green Pass – przeznaczona będzie tylko dla osób, które wykonały test na Covid-19 (jej ważność to 48 lub 72 godz. w zależności od wykonanego badania). 

Tylko posiadacze tzw. Super Green Pass mają prawo wstępu do kin, teatrów, dyskotek, zamkniętych sali, barów i restauracji, na stadiony czy na imprezy masowe. 

Osoby posiadające zwykłe przepustki Green Pass mają obecnie mocno ograniczone prawa. Nadal będą mogli podróżować samolotami oraz korzystać z bibliotek, siłowni czy basenów. Mogą też korzystać z hoteli, ale jeśli planują pobyt dłuższy niż dwie doby, muszą okazywać nową zieloną przepustkę co 48 godzin. 

Nieposiadanie żadnej z wersji paszportu covidowego oznacza niemal całkowite wykluczenie z korzystania z przestrzeni publicznej we Włoszech. 

Włochy. Obowiązkowa zielona przepustka w transporcie publicznym

Dodatkowo od 6 grudnia zielona przepustka (jakakolwiek wersja) jest wymagana we wszystkich środkach transportu miejskiego i pociągach regionalnych. W Rzymie przeprowadzono w poniedziałek 1350 kontroli na przystankach i stacjach metra. 30 pasażerów nie miało wymaganego dokumentu i dlatego nie mogli wsiąść do metra lub autobusu.

Za jazdę bez wymaganej przepustki wymierzono  grzywnę w wysokości 400 euro. Podczas korzystania z transportu publicznego konieczne jest też zakładanie maseczek i zachowanie dystansu.

Zaostrzone przepisy i kontrole we Włoszech mają być swoistą zachętą do szczepień. Warto podkreślić, że Włochy są krajem z jednym z najwyższych współczynników wyszczepienia na świecie. Co najmniej 80 proc. osób przyjęło jedną lub dwie dawki, a 15 proc. osób jest po dawce przypominającej.

Źródło: PAP, rp.pl, gov.pl