Zamknij

Włochy zmieniają zasady wjazdu. Zaszczepieni nie będą już musieli wykonywać testu

27.01.2022 10:16
Turysta w Turynie we Włoszech
fot. SHUTTERSTOCK

Obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu przed wjazdem do Włoch został wprowadzony w grudniu do końca stycznia. Oznacza to, że od lutego zaszczepieni turyści będą mogli podróżować do Italii bez dodatkowych restrykcji.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że Włochy zaostrzyły przepisy wjazdowe. Od 16 grudnia wszystkie osoby podróżujące do Italii z krajów Unii Europejskiej, muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – PCR (wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy) lub antygenowy (nie starszy niż 24 godziny). Zasada ta dotyczy również zaszczepionych turystów. Z kolei osoby niezaszczepione, muszą przedstawiać nie tylko negatywny wynik testu, ale też poddać się 5-dniowej kwarantannie po przylocie.

Restrykcje dla podróżujących miały obowiązywać do końca stycznia 2022. I tak się stało. W środę minister zdrowia Roberto Speranza podpisał nowe rozporządzenie w sprawie zmiany przepisów.

Włochy zmieniają zasady wjazdu. Zaszczepieni nie będą musieli wykonywać testu

Od 1 lutego do Włoch będzie można wjechać z państw Unii Europejskiej już tylko z przepustką COVID-19. Oznacza to, że zaszczepieni turyści przed przyjazdem do Italii nie będą musieli wykonywać testu w kierunku koronawirusa.

Nadal jednak wszyscy podróżujący zobowiązani są wypełnić formularz lokalizacyjny.

Warto również wspomnieć, że od lutego ważność certyfikatów unijnych we Włoszech potwierdzających zaszczepienie wynosić będzie 6 miesięcy. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

W środę (26 stycznia) we Włoszech odnotowano 167 206 nowych przypadków zakażenia COVID-19, czyli o blisko 20 00 mniej niż dzień wcześniej. Z kolei liczba zgonów spadła z 468 do 426.

Zobacz także: Podróże między krajami Unii Europejskiej będą łatwiejsze. Jest porozumienie ws. luzowanie obostrzeń 

San Gimignano, Włochy
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP/gov.pl/reuters.com