Zamknij

Włochy znoszą wszystkie restrykcje wjazdowe. Ważne zmiany dla turystów już od 1 czerwca

31.05.2022 09:16

Włochy znoszą wszystkie restrykcje wjazdowe wprowadzone w ramach walki z Covid-19. Od 1 czerwca przy wjeździe do tego kraju nie będzie już wymagane okazanie certyfikatu szczepień czy negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Włoski resort zdrowia ogłosił, że nie zostanie przedłużony obowiązek posiadania tzw. Green Pass, który wygasa z końcem maja.

Rzym, turyści
fot. Shutterstock

Włochy już w połowie maja zapowiedziały, że na sezon letni zniosą wszystkie restrykcje wjazdowe. Okazuje się, że zmiany, na które z niecierpliwością czekają turyści, rzeczywiście wejdą w życie. W środę przestanie obowiązywać jedno z ostatnich obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Włochy. Od 1 czerwca koniec z restrykcjami przy wjeździe

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, od 1 czerwca przy wjeździe do Włoch nie będzie już wymagana przepustka Covid-19. Resort ogłosił, że nie przedłuży wymogu posiadania tzw. Green Pass, który wygasa z końcem maja.

To oznacza, że osoby podróżujące do Włoch nie będą już potrzebowały od środy certyfikatu zaszczepienia, negatywnego wyniku testu na Covid-19 czy zaświadczenia o statusie ozdrowieńca. 

To jednak nie koniec znoszenia restrykcji. Od 15 czerwca nie będą już wymagane maseczki w kinach, teatrach, salach koncertowych oraz we wszystkich środkach transportu – od autobusów i metra po samoloty.

Minister zdrowia Roberto Speranza wyjaśnił, że jego resort w najbliższych dniach zdecyduje, czy wymóg maseczek w komunikacji zostanie definitywnie zniesiony, czy też pozostanie.

Warto przypomnieć, że od 1 maja w Italii zniesiono również obowiązek wypełniania przez podróżnych PLF, czyli formularzy lokalizacyjnych.

Włochy, decydując się na kolejne znoszenie restrykcji, dołączają tym samym do innych wakacyjnych kierunków z Europy – m.in. Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Albanii czy Czarnogóry – które nie wymagają już żadnych dokumentów covidowych przy wjeździe. Od 1 czerwca wszelkie koronawirusowe obostrzenia wjazdowe zniosą też Niemcy oraz Cypr. Jedynymi krajami z południa kontynentu, które utrzymają do tej pory obowiązek okazywania certyfikatu szczepień czy testów, są Portugalia i Hiszpania.

Źródło: PAP (Sylwia Wysocka), gov.pl