Zamknij

Woda w Morzu Czarnym zmieniła kolor na żółty. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie

03.01.2022 11:20
Morze Czarne zmieniło kolor na żółty
fot. youtube.com

U wybrzeży jednego z kurortów nad Morzem Czarnym woda zmieniła kolor na żółty. Do sieci trafiły nagrania, które ukazują to niezwykłe zjawisko. Sprawdźcie, co je wywołało.

Latem 2021 roku pisaliśmy, że w jednym z jezior leżących w argentyńskiej Patagonii woda zmieniła kolor na różowy. I choć akwen na zdjęciach prezentował się pięknie, przyczyna takiego stanu rzeczy nie była już tak zachwycająca. Okazało się bowiem, że za tę barwę odpowiadały substancje chemiczne używane w pobliskiej fabryce do konserwacji ryb.

W ostatnich dniach z kolei zarejestrowano zmianę koloru wody w Morzu Czarnym. Z tym że w tym zbiorniku u wybrzeży jednego portowego miasta była ona żółta. Jak do tego doszło? W tym przypadku mamy dla was nieco lepszą wiadomość.

Woda w Morzu Czarnym zmieniła kolor na żółty. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie

Eupatoria to miasto na Krymie, port nad Morzem Czarnym. Zamieszkuje je około 107 tys. mieszkańców i rocznie odwiedza kolejne 0,5 mln turystów. Ci, którzy przebywali w tym ośrodku uzdrowiskowym w ostatnim czasie, mieli okazję doświadczyć czegoś niezwykłego. Właśnie u wybrzeży tego miejsca woda w Morzu Czarnym zmieniła kolor na... żółty.

W pierwszej chwili taka barwa mogła skojarzyć się wielu osobom z niebezpiecznym skażeniem. Na szczęście wytłumaczenie tego zjawiska jest znacznie prostsze i dużo bardziej optymistyczne.

Otóż okazuje się, że szalejący w tym okresie na Morzu Czarnym sztorm doprowadził do tego, że niespokojne wody wzburzyły dno zbiornika, które pełne jest osadów glinu i mułu. To właśnie one doprowadziły do zabarwienia akwenu na żółto.

Jak podaje portal twojapogoda.pl, taki fenomen ma nawet swoją nazwę - "Złote Piaski Krymu". Jak tylko woda w morzu się uspokoi, osad opadnie na dno i wtedy wszystko wróci do normy.

Tymczasem zobaczcie, jak prezentowało się wyjątkowe Morze Czarne w ostatnich dniach.

Źródło: youtube.com