Zamknij

Województwa w Polsce – LISTA. Ile jest województw i jakie mają stolice?

25.06.2021 16:23
Województwa w Polsce – LISTA. Ile jest województw i jakie mają stolice?
fot. SHUTTERSTOCK

W Polsce jest kilkanaście województw, a każde z nich ma swoją stolicę, która jest siedzibą wojewody i (lub) marszałka województwa. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, ile jest województw w Polsce, jakie są ich największe atrakcje i jakie mają stolice.

Terytorialny podział Polski na przestrzeni lat zmieniał się wielokrotnie. Trójstopniowy, który znamy do dzisiaj, został wprowadzony 1 stycznia 1999 roku. Zgodnie z nim, terytorium Polski zostało podzielone na województwa, powiaty i miasta na prawach powiatu oraz gminy. Podział ten co jakiś czas ulega drobnym modyfikacjom.

Przykładowo w 2002 roku utworzono siedem powiatów i jedną gminę, a jeden powiat przekształcono w miasto na prawach powiatu i zlikwidowano 12 gmin. Z kolei w 2015 i 2019 zlikwidowano po jednej gminie. Co roku następują również drobne korekty granic województw, powiatów oraz gmin.

Ile jest województw w Polsce?

Według stanu na 1 stycznia 2021 roku podział administracyjny Polski obejmuje:

 • 16 województw,
 • 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu,
 • 2477 gmin (w tym 302 gminy miejskie, 652 gminy miejsko-wiejskie i 1523 gminy wiejskie).

Każde z 16 województw ma swoją stolicę (tzw. miasto wojewódzkie), w którym siedzibę mają wojewoda i (lub) marszałek województwa. Funkcję tę zawsze pełni największe miasto znajdujące się na danym terytorium. Co warte podkreślenia, wszystkie miasta wojewódzkie mają status miasta na prawach powiatu.

Dwa województwa (kujawsko-pomorskie oraz lubuskie) mają nie jedną, a dwie stolice. W obu przypadkach jedno miasto jest siedzibą wojewody, a drugie siedzibą sejmiku wojewódzkiego.

Województwa w Polsce i ich stolice – LISTA

Największym województwem w Polsce jest woj. mazowieckie. Plasuje się ono na pierwszym miejscu nie tylko pod względem zajmowanej powierzchni (ok. 35 558 km²), ale także liczby mieszkańców. Na drugim miejscu natomiast - pod względem wielkości - znalazło się woj. wielkopolskie (ok. 29 826 km²), a podium zamyka woj. lubelskie (ok. 25 122 km²). Z kolei najmniejszym województwem jest woj. opolskie (ok. 9 412 km²).

Oto pełna lista województw w Polsce wraz z ich stolicami. Poniższe zestawienie jest w kolejności alfabetycznej.

 • Województwo dolnośląskie; stolica Wrocław.
 • Województwo kujawsko-pomorskie; stolica Bydgoszcz (siedziba wojewody) i Toruń (siedziba sejmiku wojewódzkiego).
 • Województwo lubelskie; stolica Lublin.
 • Województwo lubuskie; stolica Gorzów Wielkopolski (siedziba wojewody) i Zielona Góra (siedziba sejmiku wojewódzkiego).
 • Województwo łódzkie; stolica Łódź.
 • Województwo małopolskie; stolica Kraków.
 • Województwo mazowieckie; stolica Warszawa.
 • Województwo opolskie; stolica Opole.
 • Województwo podkarpackie; stolica Rzeszów.
 • Województwo podlaskie; stolica Białystok.
 • Województwo pomorskie; stolica Gdańsk.
 • Województwo śląskie; stolica Katowice.
 • Województwo świętokrzyskie; stolica Kielce.
 • Województwo warmińsko-mazurskie; stolica Olsztyn.
 • Województwo wielkopolskie; stolica Poznań.
 • Województwo zachodniopomorskie; stolica Szczecin.

Województwa w Polsce - atrakcje

Każde z tych 16 województw ma swój niepowtarzalny klimat i liczne atrakcje. Będąc w woj. podlaskim, koniecznie trzeba zobaczyć Puszczę Białowieską i Krainę Otwartych Okiennic, czyli szlak wiodący przez wsie Trześcianka, Soce oraz Puchły. Warto także zwiedzić wyjątkowe cerkwie.

Dolny Śląsk natomiast przyciąga największą liczbą zabytków, zamków, pałaców i uzdrowisk w Polsce. Będąc w tym regionie, warto zobaczyć m.in. Stawy Milickie oraz zwiedzić niewielkie miasteczko Ząbkowice Śląskie.

Wśród największych atrakcji woj. kujawsko-pomorskiego wymienić można m.in. klimatyczny Toruń, osadę w Biskupinie i tężnie w Ciechocinku. Jeśli z kolei wybieramy się do woj. lubelskiego, to koniecznie powinniśmy zobaczyć jego stolicę, czyli miasto Lublin, a także artystyczny Kazimierz Dolny oraz renesansowy Zamość. Na uwagę zasługuje również Roztoczański Park Narodowy i zamek w Janowcu.

Województwo lubuskie natomiast kusi powstałym w 2001 roku Parkiem Narodowym "Ujście Warty" oraz Bulwarem Nadwarciańskim znajdującym się w Gorzowie Wielkopolskim. W woj. łódzkim z kolei warto zobaczyć Spalski Park Krajobrazowy, ruiny zamku w Bolesławcu i muzeum w Opocznie. 

Jeśli chodzi o woj. małopolskie, to na liście obowiązkowych miast do zwiedzenia, nie może oczywiście zabraknąć Krakowa, Wieliczki, Zakopanego i Oświęcimia. Z kolei woj. mazowieckie przyciąga turystów nie tylko Warszawą, ale także Żelazową Wolą i Puszczą Kampinowską.

Będąc w woj. opolskim, warto udać się m.in. na jego najwyższy szczyt, czyli Biskupią Kopę. Ponadto można zwiedzić Zamek Biskupów Wrocławskich w Ujeździe oraz Pałac w Kopicach. Woj. podkarpackie natomiast słynie przede wszystkim z Jeziora Solińskiego, Zamku w Łańcucie i Bieszczad.

W woj. pomorskim warto zobaczyć Trójmiasto, Kaszuby, Słowiński Park Narodowy, imponujący zamek w Malborku czy domek do góry nogami w Szymbarku. Na Śląsku znajdziemy Zamek w Będzinie, Muzeum Browaru Żywiec i klimatyczne Żarki. Woj. świętokrzyskie, oprócz gór, ma do zaoferowania także spacery po przepięknych miastach takich jak Sandomierz czy Kielce. 

Warmia i Mazury to wymarzone miejsce dla wielbicieli przyrody, aktywnego wypoczynku i „świętego spokoju”. Turystów przyciągają przede wszystkim rozległe lasy, malownicze jeziora i rzeki. W woj. wielkopolskim warto zobaczyć zamek w Gołuchowie, Pałac w Antoninie i Katedrę w Gnieźnie. Z kolei woj. zachodniopomorskie słynie z szerokich plaż, zadbanych kurortów i dobrej infrastruktury. 

Nowe województwa w Polsce

Sporadycznie w Polsce wznawiana jest dyskusja na temat zmiany podziału administracyjnego kraju i utworzenia nowych województw. Swego czasu dużo mówiło się o województwie staropolskim, którego stolicą miałaby być Częstochowa. Pierwszy projekt dotyczący utworzenia tego regionu pojawił się jeszcze pod koniec lat 90. Według wstępnych planów nowe województwo miało obejmować tereny dzisiejszego województwa świętokrzyskiego, cztery powiaty województwa śląskiego oraz dwa powiaty województwa łódzkiego. 

Wiele mówiło się też o utworzeniu województwa środkowopomorskiego, które miałoby mieć stolicę w Koszalinie, a siedzibę sejmiku województwa w Słupsku.

Nie tak dawno głośno było także o podziale Mazowsza i utworzeniu województwa warszawskiego. Miałoby ono objąć stolicę Polski wraz jej okolicznymi powiatami. Zwolennicy tego rozwiązania uważają, że dzięki temu woj. mazowieckie mogłoby otrzymywać więcej środków unijnych. Przeciwnicy natomiast twierdzą, że województwo mazowieckie bez Warszawy stanie się jednym z najbiedniejszych w kraju. 

Na razie jednak dyskusja na ten temat utkwiła w martwym punkcie i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle kiedykolwiek zostanie jeszcze wznowiona.

RadioZET.pl/stat.gov.pl/gminy.pl/Money.pl