Zamknij

Wrak Titanica: pierwsza wyprawa od 14 lat. Niezwykłe nagranie w 4K

Nina Czochara
23.08.2019 12:49
Wrak Titanica 4K
fot. YouTube/screen

Grupa międzynarodowych naukowców zeszła na dno Atlantyku, by zbadać leżący tam wrak Titanica. To pierwsza taka wyprawa od ponad 14 lat. Badacze sprawdzili stopień rozkładu słynnego wraku i po raz pierwszy w historii uwiecznili go w jakości 4K. Efekty ich pracy są imponujące. 

Wrak Titanica, spoczywający od 1912 roku na dnie Atlantyku, został zbadany przez załogową łódź podwodną. Ostatnia taka misja miała miejsce 14 lat temu. Jednocześnie grupa naukowców i badaczy oceanu, po raz pierwszy w historii, nagrała wrak w jakości 4K. 

Wyprawa do wraku Titanica: pierwsza od 14 lat misja 

Naukowcy, na potrzeby tej misji, zeszli na dno oceanu na głębokość ponad 3,8 tys. metrów. Wrak Titanica spoczywa około 600 km na południowy wschód od wybrzeży Nowej Funlandii. Badacze sprawdzić stan słynnego wycieczkowca. Jak wynika z obserwacji, wrak rozkłada się w bardzo szybkim tempie. Szacuje się, że przestanie istnieć za ok. 20 lat. Organizatorzy zwracają uwagę, że wrak ulega ciągłemu niszczeniu ze względu działanie zmieniających się prądów morskich, korozji solnej, a także bakterii niszczących metal. Naukowcy postanowili uwiecznić wrak Titanica na nagraniu w jakości 4K.

Wrak znajduje się około 500 km na południe od wybrzeża Kanady. RMS Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku w wyniku zderzenia z górą lodową. Do tragedii doszło podczas dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku. Zginęło wtedy ponad 1500 osób, a sam statek powoli opadał na dno w trakcie dwóch tragicznych godzin. 

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/Gazeta.pl, Interia.pl/NC