Zamknij

Wulkan Cumbre Vieja wciąż aktywny i niebezpieczny. Wypluwa z siebie bomby wulkaniczne [WIDEO]

09.12.2021 10:43
Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie
fot. LUISMI ORTIZ/AFP/East News

Cumbre Vieja od ponad dwóch miesięcy pozostaje niespokojny, siejąc ogromne spustoszenie na kanaryjskiej wyspie La Palma. Wulkan stale wypluwa gorącą lawę, popiół oraz dym. Co więcej, jak pokazuje nagranie Hiszpańskiego Instytutu Geologicznego i Górniczego, z krateru są wciąż wyrzucane sporych rozmiarów bomby wulkaniczne. 

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł dokładnie 19 września po niemal 50 latach uśpienia. Od tego czasu mieszkańcy zmagają się z niszczycielskimi skutkami tej erupcji. Lawa pochłonęła do tej pory obszar o powierzchni ponad tysiąca hektarów. W okolicy wulkanu regularnie występują też trzęsienia ziemi i notowana jest duża ilość szkodliwych gazów w powietrzu, co zmusiło wielu mieszkańców wyspy do ewakuacji. Nadal nie wiadomo, kiedy Cumbre Vieja całkowicie straci na sile. 

Cumbre Vieja wyrzuca bomby wulkaniczne

Hiszpański Instytut Geologiczny i Górniczy (IGME) regularnie publikuje nagrania ukazujące aktualny stan Cumbre Vieja. Okazuje się, że ponad dwa miesiące po rozpoczęciu erupcji, wulkan nadal wyrzuca z siebie tak zwane bomby wulkaniczne.

Na wideo można zobaczyć, jak ogromna liczba stopionych odłamków skalnych toczy się po zboczu wulkanu. 

Bomba wulkaniczna to rodzaj materiału piroklastycznego. Są to swoiste okruchy wyrzucane w czasie erupcji wulkanu. Zjawisko to powstaje wtedy, gdy lawa wyrzucana w powietrze ochładza się i – zanim dotrze do powierzchni ziemi – zastyga, tworząc rozżarzoną skałę. Minimalna wielkość bomby wulkanicznej wynosi około 6,4 cm. 

La Palma. Ogromne zniszczenia wywołane erupcją

Trwająca ponad 80 dni erupcja Cumbre Vieja doprowadziła do zniszczenia około 3 tysięcy budynków (ponad tysiąc to były domy mieszkalne). Według danych z satelity Copernicus niemal 2,8 tysiąca obiektów całkowicie zniknęło z powierzchni ziemi. 

Lokalne władze La Palmy przekazały, że do tej pory lawa wydobywająca się ze szczelin wulkanu pokryła powierzchnię 1136 hektarów wyspy. Z powodu erupcji konieczna była ewakuacja ponad 8 tys. mieszkańców. Dla osób, które musiały porzucić swoje domy ze względów bezpieczeństwa, kanaryjski rząd chce teraz stworzyć nowe miasto o powierzchni 400 tys. m2 – ma powstać na południu La Palmy i obejmować część mieszkalną, jak również infrastrukturę handlowo-gastronomiczną, centrum sportowe czy przychodnię lekarską.

Rząd regionalny dodał, że aktywność wulkanu wykazuje tendencję spadkową, a ruchy sejsmiczne są coraz słabsze. Cumbre Vieja nadal jednak wydziela bardzo duże ilości dużo dwutlenku siarki i innych toksycznych gazów. Specjaliści nie są jednak w stanie dokładnie podać, kiedy erupcja się zakończy. 

Źródło: Reuters, TVN Meteo, as.com