Zamknij

Wulkan na La Palmie wszedł w największą fazę erupcji. Wyrzuca okruchy skalne na odległość 800 m

06.10.2021 09:03
Wulkan Cumbre Vieja
fot. JORGE GUERRERO/AFP/East News

W ostatnich dniach notowana jest zwiększona aktywność wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Ze stożka wydobywa się jeszcze więcej lawy, która w dodatku zmieniła swoją konsystencję. A do tego z krateru wyrzucane są okruchy skalne na odległość nawet 800 m.

We wtorek (5.10) pisaliśmy wam o tym, że część wulkanu na La Palmie się zapadła i przez to też wystrzeliły z niego nowe fontanny lawy. Tym samym erupcja Cumbre Vieja weszła na zupełnie inny poziom, a specjaliści jeszcze uważniej mu się przyglądają. W jego okolicy zarejestrowano też kilkadziesiąt wstrząsów sejsmicznych, które wyraźnie świadczą o tym, że wybuch tak szybko się nie zakończy.

Wygląda na to, że teraz możemy obserwować erupcję stożka w największej fazie. W związku ze zwiększoną aktywnością z krateru wydobywają się okruchy skalne, które wyrzucane są na odległość nawet 800 m.

Wulkan na La Palmie wszedł w największą fazę erupcji. Wyrzuca okruchy skalne na odległość 800 m

Przedstawiciele Wydziału Sejsmologii hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego poinformowali, że Cumbre Vieja na La Palmie, która leży w archipelagu Wysp Kanaryjskich, wszedł w największą fazę erupcji. 

W związku z tym ze stożka wydobywają się kolejne strumienie magmy. Jak podaje portal Onet, ma ona teraz inną konsystencję - bardziej kleistą. Na tym jednak nie koniec zmian. Władze rejonu ostrzegają przed innymi materiałami wulkanicznymi, m.in. przed popiołem, dymem i pyłem, które również się stąd wydostają w ogromnej ilości.

Ponadto z krateru, który wygląda teraz zupełnie inaczej niż na początku erupcji 19 września, wyrzucane są dużej wielkości okruchy skalne na odległość nawet 800 m. One również mogą poważnie zagrozić mieszkańcom wyspy.

Warto dodać, że popiół wulkaniczny emitowany przez Cumbre Vieja dotarł nie tylko nad inne Wyspy Kanaryjskie, ale też na terytorium Portugalii.

Źródło: Onet