Zamknij

Wybrano najbardziej relaksujące miasta na świecie. Wyniki rankingu mogą zaskoczyć

11.10.2021 13:12

Najbardziej relaksujące miasta na świecie zostały wybrane. W rankingu stworzonym przez Icelandair znalazły się popularne turystycznie kierunki w Europie, takie jak Bergen, Sztokholm czy Reykjavik. W których miastach można jeszcze zaznać relaksu?

Wybrano najbardziej relaksujące miasta na świecie. Wyniki rankingu mogą zaskoczyć
fot. Shutterstock

W tworzeniu tego zestawienia wzięto pod uwagę takie czynniki jak "zanieczyszczenie" światłem, korki, natężenie ruchu czy poziom szczęścia. Wszystko po to, aby określić, które miasta oferują swoim mieszkańcom najbardziej relaksujące otoczenie.

Bergen najbardziej relaksującym miastem świata

Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej relaksujących miast świata zajęło Bergen w Norwegii. Miejsce to zostało wysoko ocenione ze względu na bardzo niski poziom zagęszczenia ruchu (13 proc.), niski poziom zanieczyszczenia światłem i hałasem oraz wysoką średnią długość życia mieszkańców wynoszącą 83 lata. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Norwegia znalazła się na szóstym miejscu tegorocznego rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie.

Ze względu na swoje położenie, pomiędzy górami a morzem, mówi się, że Bergen jest miastem, które ma "głowę" w chmurach, "nogami" zaś brodzi po brzegu morza. Właśnie takie otoczenie zachęca do aktywnego spędzania czasu, chociaż pogoda bywa tu bardzo kapryśna. Bergen jest bowiem jednym z najbardziej deszczowych miast Europy – średnio przez 231 dni w roku pada tutaj deszcz. 

Na drugim miejscu znalazło się australijskie miasto Perth, będące najbardziej odosobnioną metropolią świata. Od najbliższego dużego miasta – Adelajdy – dzieli je 2845 kilometrów, a do Sydney jest stąd dalej niż choćby do Dżakarty.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Reykjavik. Choć stolica Islandii w tym roku została okrzyknięta drugim najdroższym miastem Europy, jego otoczenie zdominowane jest przez naturę, która sprzyja relaksowi. 

W pierwszej dziesiątce najbardziej relaksujących miast znalazły się również Helsinki, Wellington (Nowa Zelandia), Zurych, dwa australijskie miasta Brisbane i Melbourne, Sztokholm oraz nowozelandzkie Auckland. 

20 najbardziej relaksujących miast na świecie [LISTA]

 1. Bergen, Norwegia
 2. Perth, Australia
 3. Reykjavik, Islandia
 4. Helsinki, Finlandia
 5. Wellington, Nowa Zelandia
 6. Zurych, Szwajcaria
 7. Brisbane, Australia
 8. Melbourne, Australia
 9. Sztokholm, Szwecja
 10. Auckland, Nowa Zelandia
 11. Oslo, Norwegia
 12. Sydney, Australia
 13. Kopenhaga, Dania
 14. Tel Awiw, Izrael
 15. Christchurch, Nowa Zelandia
 16. Toronto, Kanada
 17. San Jose, Kostaryka
 18. Dallas, USA
 19. Houston, USA
 20. Waszyngton, USA

Źródło: PAP, Travel + Leisure