Zamknij

Wybuch Etny widziany z kosmosu. NASA opublikowała niesamowite zdjęcia

08.03.2021 15:12
Etna widziana z kosmosu
fot. JMH-Galaxy Contact/agefotostock/East News

Etna w ostatnim czasie regularnie daje o sobie znać, wyrzucając z siebie fontanny lawy i gęste chmury pyłu wulkanicznego. Aktywność włoskiego wulkanu została uchwycona na zdjęciach satelitarnych. NASA opublikowała w sieci niesamowite ujęcia Etny z perspektywy kosmosu. 

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii, jest największym wulkanem w Europie i jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Tylko w ostatnich tygodniach (od 16 lutego) doszło do aż dziesięciu erupcji.

– Nie ma nic szczególnego w wyrzucaniu przez Etnę lawy, stopionych skał i pyłu wulkanicznego (...) Jednak nawet eksperci byli pod wrażeniem aktywności wulkanu w lutym 2021 roku  – czytamy na stronie NASA Earth Observatory.

Wybuch Etny na zdjęciach z kosmosu

Etna jest w stanie erupcji niemal nieprzerwanie od 2011 roku. 16 lutego doszło jednak do niezwykle widowiskowej aktywności tego wulkanu - fontanna lawy wystrzeliła z krateru na wysokość około 700 metrów, a w rejonie Katanii unosiły się kłęby gęstego dymu. 

Do najbardziej spektakularnych erupcji doszło jednak nieco później, w dniach 20-21 lutego oraz 22-23 lutego. W tym czasie Etna wyrzucała lawę na wysokość nawet 1,5 km! Pył wulkaniczny wzniósł się z kolei na wysokość niemal 10 km. Sieć zalewały wówczas zdjęcia i nagrania mieszkańców i świadków tego zdarzenia.

Niezwykle imponująco prezentują się też fotografie opublikowane przez NASA. Zjawiskowe ujęcia wybuchów włoskiego wulkanu z perspektywy kosmosu pochodzą z 18 i 23 lutego. 

Na opublikowanych zdjęciach można zobaczyć zaznaczony na czerwono pióropusz lawy wyrzucany w powietrze. 

Kolejna fotografia pokazuje gęstą chmurę pyłu wulkanicznego, który - za sprawą swoich sporych rozmiarów - przysłonił sporą część Sycylii. W kolejnych dniach pył dotarł do miasta Palermo na północy wyspy.

Inne zdjęcie satelitarne Etny opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna. Takie ujęcie sycylijskiego wulkanu również robi ogromne wrażenie.

Ostatnie erupcje Etny nie spowodowały większych szkód na Sycylii. Opadający popiół doprowadził jednak do tymczasowego zamknięcia lotniska w Katanii.

Włoscy wulkanolodzy alarmują, że należy się spodziewać coraz częstszych trzęsień ziemi oraz coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów tego wulkanu. Ostatnia groźna erupcja miała miejsce w 2017 roku – wówczas rannych zostało kilkanaście osób. 

Źródło: NASA