Zamknij

Wybuch Etny widziany z kosmosu. Spektakularne ujęcie z 50. erupcji w tym roku

03.09.2021 08:54
Wybuch Etny
fot. AP/Associated Press/East News

Etna w ostatnim czasie regularnie daje o sobie znać, wyrzucając z siebie fontanny lawy oraz gęste chmury pyłu wulkanicznego. Aktywność włoskiego wulkanu została uchwycona na zdjęciu uzyskanym z satelity Sentinel 2. Erupcja Etny widziana z kosmosu robi duże wrażenie. 

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii,  jest drugim – po hawajskim Kilauea – najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. W ostatnim dniach po raz kolejny się przebudziła. Specjaliści podają, że to już 50. erupcja włoskiego wulkanu w tym roku. Dodają, że choć aktywność Etny jest wzmożona, nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicy.

Wybuch Etny widziany z kosmosu. Niezwykłe ujęcie

Etna jest w stanie erupcji niemal nieprzerwanie od 2011 roku. Do ostatniego wybuchu doszło 30 sierpnia – z wnętrza wulkanu wystrzeliła fontanna lawy, a nad kraterem unosiły się gęste chmury dymu. 

Moment wybuchu został uchwycony przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej – Sentinel 2. Na opublikowanym zdjęciu można zobaczyć zaznaczony na czerwono pióropusz lawy wyrzucany w powietrze. 

Etna urosła o 37 metrów

Wzmożona aktywność Etny w ostatnim czasie doprowadziła do tego, że wulkan stał się wyższy o 37 metrów. Jest to efekt nagromadzenia się materiału piroklastycznego, a więc produktów wybuchu wulkanu, na stożku południowo-wschodniego krateru. To sprawiło, że wyraźnie zmienił się kształt Etny, a jej wysokość wzrosła do 3357 metrów. Naukowcy ustalili to między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych.

Za szczyt wulkanu uważano zawsze krater północno-wschodni. Przypomina się, że w 1981 r. – także w związku ze zwiększoną aktywnością – jego wysokość wzrosła do 3350 metrów, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 metrów, bo odpadły fragmenty na samej górze. Tym samym krater ten został przerośnięty przez "młodszego brata", jak nazywa się krater południowo-wschodni. To on jest obecnie szczytem Etny.

Źródło: news18.com, space.com, o2.pl