Zamknij

Wybuch wulkanu błotnego w Timorze Wschodnim. Mieszkańcom udało się nagrać to zjawisko

09.06.2022 13:31
Wulkan błotny w Timorze Wschodnim
fot. facebook.com/pasekmd

W pobliżu jednej z wiosek w Timorze Wschodnim wybuchł wulkan błotny. Mieszkańcom tego rejonu udało się nagrać to zjawisko, a wideo trafiło do sieci. Zobaczcie, jak wygląda ten fenomen.

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowym incydencie, jaki miał miejsce na Tajwanie. Na obszarze tutejszego hrabstwa Pingtung spod fundamentów świątyni Huangyuan w Wannei Village zaczęło wydostawać się błoto. Okazuje się, że w pobliżu ściany budynku wybuchł wulkan błotny. Nagranie, jakie wówczas zrobiono, podbiło sieć.

Tym razem do podobnego zjawiska doszło w Timorze Wschodnim. W jednym z rejonów tego azjatyckiego kraju doszło do podobnej erupcji, którą na wideo zarejestrowali mieszkańcy. Zobaczcie.

Wybuch wulkanu błotnego w Timorze Wschodnim. Mieszkańcom udało się nagrać to zjawisko

Timor Wschodni to państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim. Od zachodu graniczy z Indonezją. To właśnie w jednym z regionów tego kraju wybuchł ostatnio wulkan błotny. Jest to nic innego jak wzniesienie w kształcie stożka lub bardzo płaskiej kopuły z kraterem, utworzone w miejscu wydobywania się na powierzchnię błotnistej mieszaniny wody, iłu, piasku.

Do zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Napan kilka dni temu. Udało się je nagrać za pomocą telefonu. Autorem wideo jest mieszkaniec lub mieszkanka regionu, a trafiło ono m.in. na facebookowy profil bloga Wulkany świata.

30-sekundowy film pokazuje wyrzut błota na pagórkowatym terenie z dala od obszarów mieszkalnych. Szacuje się, że mogło ono strzelać na wysokość nawet 1,5 m. Następnie spływało zboczem niewielkiego wzniesienia.

Warto dodać, że wybuch emitował również bardzo głośny ryk, któremu towarzyszył biały dym. Oprócz dudniących dźwięków w filmie pojawiły się również głosy dzieci, które musiały znajdować się w pobliżu stożka podczas tego zdarzenia.

Źródło: Wulkany świata