Zamknij

Wybuch wulkanu na Islandii. W rejonie erupcji ogłoszono "czerwony alert" [WIDEO]

04.08.2022 09:05
Wybuch wulkanu Fagradalsfjall na Islandii
fot. AP/Associated Press/East News

W masywie górskim Fagradalsfjall na Islandii doszło do erupcji wulkanu. Wybuch zapowiedziało kilka tysięcy trzęsień ziemi, które odnotowano w ostatnim czasie w okolicach Reykjaviku. Islandzkie biuro meteorologiczne (IMO) ogłosiło "czerwony alert", który zakazuje latania samolotów nad bezpośrednim miejscem zdarzenia.

Masyw górski Fagradalsfjall znajduje się w pobliżu Reykjaviku, a dokładniej 25 km na południowy-zachód od stolicy Islandii. IMO potwierdziło, że w środę doszło do erupcji ze stumetrowej szczeliny w dole Merardalir przy Fagradalsfjall.

Wybuch zapowiadały wcześniejsze wstrząsy. Od weekendu aktywność sejsmiczna na półwyspie Reykjanes bardzo się zwiększyła, odnotowano tam w ciągu dwóch dni około 2500 trzęsień ziemi, z których prawie 40 miało magnitudę powyżej trzech. Do sieci bardzo szybko trafiły zdjęcia i nagrania z miejsca zdarzenia. 

Erupcja wulkanu na Islandii. Do sieci trafiły nagrania

IMO ogłosiło "czerwony alert", który zakazuje latania samolotów nad bezpośrednim miejscem wybuchu. Zostały jednak wysłane helikoptery, aby monitorować sytuację w rejonie erupcji. Jeśli się okaże, że nie jest ona bardzo groźna dla lotnictwa, alert zostanie obniżony od "poziomu pomarańczowego".

Islandzkie służby ostrzegają jednocześnie mieszkańców i turystów, aby nie zbliżać się do wulkanu ze względu na emisję trujących gazów. Uspokajają jednak, że jego aktywność na razie "nie zagraża krytycznej infrastrukturze wyspy".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Islandii informuje, że tym razem nie dojdzie do paraliżu lotnictwa jak w 2010 roku – wówczas wybuch wulkanu Eyjafjallajökull doprowadził do odwołania niemal 100 tys. lotów.

 – Na razie nie ma żadnych zakłóceń w lotach do i z Islandii. Międzynarodowe korytarze lotnicze pozostaną otwarte – zapewnia islandzkie MSZ.

Do poprzedniej erupcji w rejonie masywu górskiego Fagradalsfjall doszło 19 marca 2021 roku. Wulkan aktywny był wtedy przez sześć miesięcy, do 18 września.

Źródło: Reuters, TVN Meteo

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock