Zamknij

Wybuch wulkanu na Kostaryce. Władze ostrzegają przed lawinami błotnymi

27.01.2022 08:26
Wulkan na Kostaryce
fot. Shutterstock

Na słonecznej Kostaryce doszło we wtorek do erupcji Rincón de la Vieja. Ze stożka wystrzeliła chmura popiołu i pyłu, a władze ostrzegają przed możliwością pojawienia się lawin błotnych niosących materiał wulkaniczny.

W ostatnim czasie oczy ludzi z całego świata skierowane były w stronę wysp Tonga i znajdującego się tutaj wulkanu. Hunga Tonga-Hunga Ha'apai wybuchł 15 stycznia, a chmura dymu, jaką wyemitował, miała wielkość połowy Niemiec. Erupcja doprowadziła do powstania fali tsunami, która dotarła nawet do wybrzeży Japonii czy Ameryki Południowej. Niestety spowodowała też wiele zniszczeń.

Obecnie zniszczony stożek "zapadł" w sen, ale w tym samym czasie odzywają się inne wulkany na świecie. 25 stycznia miał miejsce wybuch jednego z tych najbardziej aktywnych na Kostaryce. Rincón de la Vieja wybudził ze snu już w grudniu 2021 roku i od tamtej pory regularnie daje o sobie znać. Zobaczcie, jak wyglądała jego ostatnia aktywność.

Wybuch wulkanu na Kostaryce. Władze ostrzegają przed lawinami błotnymi

We wtorek 25 stycznia wybuchł Rincón de la Vieja na Kostaryce. Jest to jeden z pięciu dużych i aktywnych wulkanów w kraju. Dwa z nich - w tym także Turrialba - eksplodowały w ostatnich tygodniach.

Ze stożka wystrzeliła w powietrze chmura dymu, popiołu i pyłu, która osiągnęła wysokość 800 metrów nad kraterem. Ponadto doszło do wycieku błota i materiału wulkanicznego.

Kostarykańska Narodowa Komisja ds. Zapobiegania Zagrożeniom i Alarmowania w Sytuacjach Kryzysowych potwierdziła informację o erupcji i zamieściła w sieci zdjęcia ukazujące wybuch. I choć sama eksplozja trwała zaledwie minutę, władze ostrzegają przed jej konsekwencjami. 

Znajdujący się w prowincji Guanacaste stożek może emitować lawiny błotne, które zagrażają okolicznym mieszkańcom. W ostateczności może dojść do powstania laharu - rodzaju katastrofy naturalnej podobnej do powodzi, wywołanej przez aktywność wulkaniczną, polegający na gwałtownym spływie lawin błotnych.

Rincón de la Vieja to trzeci pod względem wielkości kompleks wulkaniczny w Kostaryce. Wznosi się na wysokość 1916 m n.p.m. i znajduje się w Cordillera de Guanacaste w obrębie Parku Narodowego Rincon de la Vieja. Jego wiek datuje się na ok. milion lat. Od grudnia 2021 roku wulkan wykazał wzrost aktywności erupcyjnej i regularnie wyrzuca z siebie gorącą lawę i błoto.

Źródło: La Republica