Zamknij

Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa wylewa się z 8 szczelin i może doprowadzić do powiększenia wyspy

20.09.2021 09:08

W ostatnich dniach doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Ze stożka wystrzeliły fontanny lawy, popiół wulkaniczny i gesty dym. W związku z incydentem ewakuowano kilka tysięcy osób - w tym 500 turystów. Eksperci oszacowali, że w tej chwili magma wydobywa się z 8 szczelin i jeśli dojdzie do morza, może doprowadzić do powiększenia powierzchni wyspy.

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja
fot. DESIREE MARTIN/AFP/East News

Kilka dni temu na Wyspach Kanaryjskich zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. Niektóre z nich osiągnęły magnitudę 4, a większość zanotowano w regionie La Palma. Eksperci już wtedy dopatrywali się w tym większej aktywności wulkanu Cumbre Vieja i ostrzegali przed jego wybuchem.

Na erupcję nie trzeba było długo czekać - doszło do niej w niedzielę. Ze stożka wydobyły się ogromne masy lawy, które zagrażają przebywającym w jego okolicach ludziom. Władze wyspy zarządziły ewakuację 5 tys. osób - w tym kilkuset turystów - ale niewykluczone, że liczba ta zwiększy się do 10 tysięcy.

Do sieci trafiły szokujące nagrania magmy wylewającej się z kilku szczelin powstałych podczas wybuchu. Jeżeli tylko materiał wulkaniczny dotrze do wody, powiększy się powierzchnia wyspy.

Wybuch wulkanu na La Palmie. Lawa wylewa się z 8 szczelin i może doprowadzić do powiększenia wyspy

W niedzielę po południu na wyspie La Palma wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Wulkaniczny grzbiet o wysokości 1949 m n.p.m. przez lata pozostawał uśpiony. Jego wcześniejsze erupcje miały miejsce w 1949 i w 1971 roku. W ostatnim czasem stożek szykował się do przebudzenia - zaledwie kilka dni temu zarejestrowano w jego rejonie kilkaset wstrząsów sejsmicznych. I w końcu o sobie przypomniał.

Naukowcy potwierdzili, że na La Palmie doszło do wybuchu szczelinowego - oznacza to tyle, że ukryta pod powierzchnią Cumbre Vieja magma wydobywa się teraz z niego właśnie poprzez szczeliny. Do tej pory naliczono ich aż 8.

Niestety lawa zagraża mieszkańcom i turystom przebywającym niedaleko góry. Władze zarządziły więc ewakuację. Do tej pory aż 5 tys. osób musiało przenieść się w bezpieczniejsze rejony wyspy. W tej grupie znalazło się też ok. 500 turystów - część z nich została ściągnięta przez służby prosto z plaży.

Erupcję dokładnie opisano na facebookowej stronie "Kataklizmy w Polsce i na świecie".

19 września ok. godz. 16:15 czasu polskiego rozpoczęła się erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma w hiszpańskim archipelagu Wysp Kanaryjskich. Pojawiło się co najmniej 7 szczelin, z których wypływa lawa. Jeden z wypływów dotarł do miejscowości El Paso, gdzie zniszczonych zostało 8 budynków. Służby ewakuowały ok. 5 tysięcy osób - czytamy we wpisie dotyczącym wybuchu.

Z informacji zamieszczonych też na Facebooku możemy dowiedzieć się nieco więcej szczegółów na temat samej eksplozji.

Wulkanolodzy z lokalnego obserwatorium wulkanicznego oszacowali, że lawa przemieszcza się z prędkością 700 metrów na godzinę, a jej temperatura wynosi ok. 1075 st. Celsjusza. Wczorajszą erupcję poprzedziło bezpośrednio trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,2 - brzmi dalsza część wpisu.

Okazuje się jednak, że choć ewakuowano wiele osób i zarówno mieszkańcom, jak i władzom towarzyszy niepokój, sama erupcja nie należy do największych. Ponadto może przynieść pozytywne efekty. Jeżeli bowiem dojdzie do tego, że lawa dotrze do morza, może powiększyć się powierzchnia wyspy.

Zobaczcie, jak spektakularnie wygląda erupcja Cumbre Vieja na La Palmie.

Źródło: Kataklizmy w Polsce i na świecie/CNN

loader