Zamknij

Wybuchł jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkanów w Indonezji. Do sieci trafiło niepokojące nagranie

07.02.2022 08:13

5 lutego miała miejsce erupcja Anak Krakatau w Indonezji. Stożek, który powstał po ogromnym wybuchu Krakatau w XIX wieku, wyrzucił z siebie chmurę gęstego dymu i popiołu. Władze regionu uważnie przyglądają się jego aktywności, gdyż kilka lat wcześniej doprowadziła ona do powstania śmiercionośnego tsunami. Odebrało ono życie kilkuset osobom.

Wulkan Anak Krakatau w Indonezji
fot. Shutterstock

W październiku 2021 roku pisaliśmy o tym, że po raz kolejny przebudził się do życia Anak Krakatu na jednej z indonezyjskich wysp. Jest on pozostałością po najgroźniejszym tego typu obiekcie na świecie - Krakatau, którego eksplozja z 1883 roku uchodzi za jedną z największych w dziejach ludzkości. Niestety "Dziecko Krakatu" - bo tak brzmi nazwa stożka, który powstał - też jest niebezpieczne.

5 lutego 2022 roku doszło do kolejnego wybuchu Anak Krakatau, który leży się w Cieśninie Sundajskiej pomiędzy Sumatrą i Jawą. Z krateru wydobyła się chmura dymu i popiołu osiągająca wysokość 2 km. W związku z tym władze wydały alarm pomarańczowy dla lotnictwa, a w sieci znajdziemy nagrania ukazujące ten incydent.

Wybuchł jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkanów w Indonezji. Do sieci trafiło niepokojące nagranie

Na początku lutego znów dał o sobie znać wulkan Anak Krakatau w Indonezji. Ze stożka wystrzeliła w górę chmura dymu i pyłu wulkanicznego, która osiągnęła wysokość nawet 2 km. Władze monitorują na bieżąco, co dzieje się z kraterem, a do tego ogłosiły pomarańczowy alarm dla lotnictwa.

Do sieci trafiły nagrania ukazujące to zdarzenie na jednej z indonezyjskich wysp. I choć na razie erupcja ma umiarkowaną intensywność, rządy regionu analizują sytuację. Wszystko dlatego, że w 2018 roku eksplozja "Dziecka Krakatau" doprowadziła do powstania tsunami w Zatoce Sundajskiej. Do morza zapadło się od 150 do 180 milionów metrów sześciennych ziemi i skał, które wywołały falę o wysokości niemal 5 metrów. Zjawisko odebrało życie ok. 400 osobom (kolejne kilkanaście tysięcy przez nie ucierpiało).

Anak Krakatau powstał po wybuchu jednego z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata - Krakatau - w 1883 roku. Wyłonił się on z morza w 1927 roku i pierwotnie miał wysokość ok. 400 m. Dzisiaj sięga zaledwie 110 m.

Krakatau eksplodował w sierpniu 1883 roku. Słup dymu, jaki wyemitował, sięgnął na wysokość 27 km. Huk erupcji słychać było ponad 4 tys. km dalej. Materiał wulkaniczny miał trafić nawet do stratosfery (na wysokość ok. 55 km). Tamtejsze erupcje wyzwoliły również fale tsunami, które przyniosły katastrofalne skutki. Fala sejsmiczna obiegła Ziemię 7 razy, pył pokrył 70% planety, a wybuch uchodzi za największy w dziejach ludzkości. Zginęło wówczas ok. 40 tys. ludzi.

Źródło: EarthSky/Wulkany świata

loader