Zamknij

Wybuchł wulkan w Gwatemali. Z krateru wystrzelił słup dymu na wysokość prawie 5 km

31.12.2021 12:21
Wulkan Fuego
fot. JOHAN ORDONEZ/AFP/East News

W ostatnich dniach doszło do erupcji wulkanu w Gwatemali. Aktywny stożek wyrzucił z siebie słup dymu na wysokość ponad 4 km. Tylko spójrzcie na te nagrania.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na Pacyfiku doszło do erupcji wulkanu w Tonga. Podwodny stożek wyemitował wówczas słup dymu i popiołu na wysokość 15 km. Do eksplozji doszło na niezamieszkanym terenie i nikomu ona nie zagroziła. Teraz z kolei miał miejsce wybuch Fuego w Gwatemali.

Wulkanolodzy ostrzegają przed możliwością pojawienia się dużych mas pyłu, popiołu i dymu. Do sieci trafiły też nagrania, które ukazują to zdarzenie.

Wybuchł wulkan w Gwatemali. Z krateru wystrzelił słup dymu na wysokość prawie 5 km

Volcán de Fuego to wulkan w południowej Gwatemali w departamencie Sacatepéquez. Jego wysokość wynosi 3763 m. Razem z sąsiednim wulkanem Acatenango (3976 m) tworzy kompleks wulkaniczny zwany La Horqueta. Ostatni raz stożek ten przypomniał o sobie w czerwcu 2018 i od tamtej pory właściwie wybucha regularnie.

W ostatnich dniach eksperci zarejestrowali kolejną erupcję wulkanu w egzotycznej Gwatemali. Volcanic Ash Advisory Center (VAAC) ostrzegło okoliczną ludność przed pióropuszem popiołu wulkanicznego, który wzniósł się do wysokości prawie 5 km. Taki słup dymu może być też niebezpieczny dla przelatujących w pobliżu samolotów.

Z krateru wystrzeliła też fontanna lawy, którą udało się nagrać. Na wideo widać wyraźnie iskrzący się materiał wulkaniczny. Internauci są jednocześnie zachwyceni i przerażeni tym widokiem.

Niesamowite.

 

Wow!

 

Jaka siła - piszą w komentarzach.

Przypominamy, że wulkan Fuego jest najbardziej aktywnym w Ameryce Południowej. Jego eksplozje przytrafiają się regularnie i są uważnie obserwowane przez specjalistów. Wszystko dlatego, że w przeszłości zdarzało się, że wybuch doprowadził do trzęsienia ziemi, które przyniosło skutki w postaci zniszczenia miasta.

Źródło: Volcano Discovery