Zamknij

Wyciągi narciarskie będą czynne, ale wzrosną ceny karnetów. Powodem wyższe koszty energii

03.10.2022 11:33

Ośrodki narciarskie poinformowały, że w zbliżającym się sezonie zimowym wyciągi będą otwarte i nie będzie ograniczeń czasu ich pracy. Jednocześnie branża zapowiedziała wzrost cen oferowanych usług.

Wyciągi narciarskie będą czynne, ale wzrosną ceny karnetów. Powodem wyższe koszty energii
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnim czasie pojawiały się informacje, że ośrodki narciarskie w zbliżającym się sezonie zimowym mogą pozostać zamknięte. Wszystko przez znacznie podwyżki cen prądu. Branża jednak uspokaja. Rzeczniczka Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne Sylwia Groszek w rozmowie z PAP poinformowała, że ośrodki będą czynne.

Zobacz także: Turyści zostawili siedem ton śmieci na plażach. Wielkie sprzątanie po wakacjach

- Zapewniamy, że ośrodki narciarskie w Polsce przygotowują się do otwarcia w sezonie zimowym. Nie chcemy wprowadzać paniki wśród turystów i informujemy, że będziemy działać jak zawsze i przynosić relaks i wytchnienie, szczególnie w tych ciężkich czasach. Tym samym zachęcamy do rezerwacji zimowych - powiedziała Groszek. Dodała, że "Polska zima się odbędzie, a ośrodki będą dostępne dla narciarzy, snowboardzistów i odwiedzających nas klientów".

Polska. Wyciągi narciarskie będą czynne, ale wzrosną ceny karnetów

W nadchodzącym sezonie zimowym ceny karnetów mogą być jednak nieco wyższe. Jednocześnie przedstawiciele branży narciarskiej zapewniają, że podwyżki nie sięgną kilkuset procent jak w przypadku zapowiadanych wzrostów cen energii elektrycznej. 

Właściciele stacji narciarskich poinformowali, że nie chcą w całości przerzucać wzrastających kosztów energii na swoich klientów. Dlatego zdecydowali o zmniejszeniu swojej marży. W konsekwencji może się to odbić w kolejnych latach na inwestycjach i modernizacjach ośrodków narciarskich. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cena prądu stanowi ponad 30 proc. kosztów stacji narciarskiej.

Przedstawiciele branży narciarskiej zwracają także uwagę, że na większe koszty funkcjonowania wyciągów będzie miała również wpływ rosnąca płaca minimalna oraz ceny paliwa potrzebnego chociażby do pracy ratraków.

Ponadto część ośrodków, chcąc zapewnić ciągłość pracy wyciągów, zaopatrzyła się w agregaty prądotwórcze. Dzięki temu nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu wyciągi będą mogły dalej działać.

- Kiedy się tak wiele mówi o możliwych ograniczeniach w dostawach prądu w nadchodzących miesiącach, chcemy zaznaczyć, że w polskim bilansie energetycznym zużycie energii przez ośrodki narciarskie i turystyczne nie stanowi znacząco zauważalnego procenta, natomiast wartość dodana jaką generujemy dla społeczeństwa dzięki naszej pracy, jest nie do przecenienia. Ze względu na powyższe argumenty, nie przyjmujemy do wiadomości ani nie możemy się zgodzić na ograniczenie czasu pracy ośrodków narciarskich lub wręcz ich zamykanie - napisali w oświadczeniu przedstawiciele branży po spotkaniu w Wiśle, które odbyło się pod koniec września.

Zobacz także: Wizz Air ogłasza 5 nowych tras z Polski. Wystartują już w kolejnym miesiącu

Warto też zaznaczyć, że w związku ze zmianami cen energii przestojów funkcjonowania ośrodków nie przewiduje też największy w Polsce operator kolejek linowych, czyli Polskie Koleje Linowe (PKL), w skład których wchodzą m.in. wyciągi na Kasprowy Wierch i Jaworzynę Krynicką.

- W kontraktach na zakup energii zamierzamy tak zabezpieczyć dostawy energii, by wyeliminować ewentualne czasowe wyłączenia prądu. Nawet gdyby miało dojść do takich sytuacji, to koleje linowe w ośrodkach PKL posiadają dodatkowe zabezpieczenie i tzw. napęd awaryjny, który pozwala na bezpieczne dotarcie wagonów z turystami do stacji przy wykorzystaniu własnego napędu - silników Diesla i dodatkowe napędy z podtrzymaniem energii - przekazała PAP rzeczniczka PKL Marta Grzywa.

loader

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)