Zamknij

Wykradli dane ponad 100 tys. pasażerów linii lotniczej. Poufne informacje opublikowali w sieci

14.09.2022 10:08

Do internetu trafiły szczegółowe dane 115 tys. osób, które korzystały z usług największego portugalskiego przewoźnika spółki TAP. To efekt ataku hakerów z grupy o nazwie Ragnar Locker. Od 2009 r. przewoźnik z Portugalii realizuje loty do Warszawy.

Pokład samolotu z pasażerami
fot. Shutterstock

TAP Portugal to narodowe linie lotnicze Portugalii z siedzibą w porcie lotniczym Lizbona. Linie obsługują loty pasażerskie i towarowe pomiędzy 93 lotniskami w 31 krajach. W Polsce przewoźnik obsługuje bezpośrednie rejsy z Warszawy do Lizbony. Okazuje się, że ostatnim czasie grupa hakerów wykradła dane klientów tej portugalskiej linii. 

TAP Portugal. Hakerzy wykradli dane ponad 100 tys. pasażerów linii

Według władz spółki TAP, która potwierdziła zdarzenie, przestępcom udało się "zdobyć konkretne dane osobiste niektórych klientów". Hakerzy opublikowali je w internecie w nocy z poniedziałku na wtorek (12-13 września).

Z informacji portugalskich mediów wynika, że wśród wykradzionych i opublikowanych przez hakerów informacji są m.in. dane adresowe i kontakty telefoniczne pasażerów, a także daty ich urodzin.

Lizboński dziennik "Publico" ustalił, że wśród poszkodowanych wyciekiem danych są m.in. wysocy rangą portugalscy urzędnicy państwowi.

Przypomnijmy, że 25 sierpnia hakerzy przeprowadzili duży atak na infrastrukturę informatyczną spółki TAP. W opublikowanym wkrótce po zdarzeniu komunikacie dyrekcja przewoźnika zaprzeczyła, jakoby doszło do kradzieży danych klientów.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka)

loader