Zamknij

Wyprawa do wraku Titanica. Niesamowita atrakcja dla fanów historii i nurkowania

Nina Czochara
10.01.2018 12:42
Wyprawa do wraku Titanica. Niesamowita atrakcja dla fanów historii i nurkowania
fot. East News

Chociaż od zatonięcia słynnego Titanica minęło 106 lat, nie brakuje chętnych, którzy chcieliby zobaczyć wrak luksusowego statku. W tym roku brytyjska firma turystyczna, po raz pierwszy od 12 lat, wprowadza ofertę wycieczek do spoczywającego na dnie oceanu Titanica. 

Tę niestandardową wyprawę organizuje firma Blue Marble Private. 8-dniowa wycieczka ma obejmować eksplorację wraku Titanica na pokładzie batyskafu - specjalnego statku podwodnego. Wrak spoczywa na głębokości blisko 3800 metrów, około 600 km na południowy wschód od wybrzeży Nowej Funlandii. Podróż rozpocznie się w kanadyjskim miasteczku St. John’s, skąd uczestników zabierze helikopter.

- Chętni podczas wyprawy będą mieli niezwykłą okazję zwiedzić masywny wrak statku, gdzie wciąż mieści się wiele cennych pamiątek, rozrzuconych po dnie oceanu - powiedziała Elizabeth Ellis, założycielka firmy Blue Marble Private w rozmowie z CNN.

Ale to nie wszystko. Jedną z największych atrakcji wycieczki będzie możliwość poszukiwania "skarbów" za pomocą sonaru 3D i 2D. Oferta jest jednak limitowana. W lipcu 2018 r. ma odbyć się tylko jedna taka wyprawa. Może w niej uczestniczyć tylko 9 osób oraz ekipa naukowców i pilotów. Na ten rok miejsca zostały już wykupione, ale jest szansa na zapisanie się na wycieczkę w 2019 roku. Warto się pospieszyć, bo według przeprowadzonych badań wrak Titanica może ulec całkowitemu rozkładowi do 2030 roku.

Wrak Titanica
fot. East News

Za luksus trzeba zapłacić

Zwiedzanie wraku Titanica to bez wątpienia atrakcja wyjątkowa, ale również… droga. Możliwość odkrywania zatopionego statku będzie kosztować 105 tysięcy dolarów od osoby, czyli ok. 370 tys. złotych!

- Po uwzględnieniu inflacji, cena jest równoznaczna z kwotą, którą trzeba było zapłacić w 1912 r. za bilet pierwszej klasy na rejs Titanica. Kosztował on 4350 dolarów amerykańskich - dodaje Elizabeth Ellis.

Amerykańskie biura turystyczne, które we wcześniej latach organizowały podobne wyprawy, zapowiedziały, że wkrótce opublikują oferty rejsów na 2018 i 2019 rok.

Poniżej nagranie z ekspedycji z 2004 roku.

___

RadioZET.pl/NC