Zamknij

Wysokie opłaty za e-wizy do Egiptu. MSZ ostrzega przed płatnymi serwisami

Nina Czochara
27.04.2018 14:15
Wiza
fot. Shutterstock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym przestrzega przed stronami pośredników podczas załatwiania elektronicznej wizy. Taka usługa można nas bardzo dużo kosztować. 

W ubiegłym roku Egipt wprowadził system elektronicznego wydania wiz. Zmiany wprowadzone przez władze (umożliwiające wykupienie wizy przez internet, bez stania w długiej kolejce na lotnisku) miały zachęcić turystów do podróży do tego kraju. Niestety, wielu niezorientowanych turystów zamiast z serwisu MSZ-u, korzystało ze strony pośrednika i słono płaciło za ten dokument.

Prawie 120 dolarów za e-wizę do Egiptu

System elektronicznego wystawiania wiz stworzony przez egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych znajduje się pod adresem  www.visa2egypt.gov.eg. Okazuje się jednak, że pod hasłem „electronic visa to Egypt" na jednej z pierwszych pozycji w wyszukiwarce google pojawia się strona www.egyptvisa.com, która świadczy płatną usługę pośrednictwa w pozyskiwaniu dokumentu.

Nie ma w tej działalności niczego nielegalnego - firma za pośrednictwo pobiera po prostu opłatę transakcyjną w wysokości 59 dolarów. W zależności od rodzaju wizy pełny koszt wynosi od 84 do 119 dolarów, podczas gdy sama cena wizy jednorazowej wynosi 25 dolarów, a wielokrotnej 60 dolarów.

Zobacz także

MSZ ostrzega przed płatnymi serwisami

Jak podaje Rzeczpospolita, wiele osób nieświadomie korzystało z tej strony. Z powodu wysokich opłat podróżni zaczęli składać skargi w egipskim ministerstwie. MSZ zbadało tę sprawę i wydało oficjalne oświadczenie, w którym ostrzega podróżnych przed płatnym serwisem www.egyptvisa.com.

Strona pośrednika działa nadal. Turyści mogą być bardzo łatwo zwiedzenie stylem urzędowym oraz faktem, że działa ona w kilku językach.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Koniec tanich biletów? W Szwecji wprowadzono nowy podatek lotniczy
• Japonia wprowadza podatek wyjazdowy. Podróż do tego kraju będzie droższa

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC