Zamknij

Wyspa Krk: chorwacki skarb

Nina Czochara
01.08.2018 15:43
Wyspa Krk - Chorwacja
fot. Shutterstock

Fantastyczne krajobrazy. Bogata historia zapisana w zabytkach. Popularny kurort Baška słynący z „Wielkiej Plaży” i bogatej oferty noclegowej. Krk to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp Chorwacji. Słusznie.

Krk to największa wyspa Chorwacji, leżąca na Morzu Adriatyckim, w zatoce Kvarner. Na powierzchni 410 kmznajdziemy turystyczne kurorty, klimatyczne miasteczka i zabytki. Do tego wybrzeże z plażami łagodnie opadającymi do morza, co czyni wyspę przyjazną dla rodzin z dziećmi. Krk od 1980 roku połączona jest mostem ze stałym lądem i posiada międzynarodowe lotnisko Rijeka, co czyni ją najłatwiej dostępną ze wszystkich wysp Chorwacji. Podobno swoją bazę miał tutaj sam Juliusz Cezar.

Spacerem po Starym Mieście Krk

Największe na wyspie Krk jest miasto o tej samej nazwie. Samo centrum otoczone jest murami obronnymi, tu też znajduje się też główny punkt miasteczka, Vela Placa, czyli plac pełen kawiarni, barów i restauracji. Chociaż współczesne miasto Krk jest rozległe i stale się rozrasta, starówka jest raczej niewielka i jednocześnie dobrze zachowana. Wśród zabytków warto zobaczyć XII-wieczną katedrę, zbudowaną na miejscu świątyni z V wieku oraz znajdujący się obok kościół św. Kwiryna. Obu tym budowlom służy okazała dzwonnica będąca najbardziej charakterystycznym obiektem miasta.

Wyspa Krk
fot. Pixabay

Wielbiciele zwiedzania powinni wybrać się również na plac Kamplin, gdzie można zobaczyć fragmenty fortyfikacji miejskich. Najstarszy element to forteca pochodząca najprawdopodobniej z XII wieku. Niedaleko zachowały się też rzymskie termy.

Zobacz także

Baška: turystyczna perełka

Na południowym krańcu wyspy znajduje się miasto Baška. Miejsce to zasłynęło jako popularny wśród turystów ośrodek wypoczynkowy. Zachęca niezwykle szeroka oferta noclegowa z hotelami, kempingami i prywatnymi kwaterami. Główną atrakcją turystyczną jest niemal 2-kilometrowa, żwirowa „Wielka Plaża” (Vela Plaza), która w szczycie sezonu bywa bardzo zatłoczona.

Baska
fot. Shutterstock

Baška nie powinna kojarzyć się wyłącznie z wakacyjnym wypoczynkiem. Jest to bowiem miejsce odkrycia jednego z największych skarbów kultury chorwackiej, słynnej tablicy Baška. Na jasnej płycie z wapienia utrwalono jedną z najstarszych inskrypcji w języku chorwackim zapisaną głagolicą. Tablicę odnaleziono w połowie XIX wieku, w wiosce w pobliżu Baški.

Zobacz także

Vrbnik i Omišalj: w poszukiwaniu pięknych widoków

Na wschodnim brzegu wyspy znajduje się Vrbnik. Miasteczko to urzeka swoim położeniem — na nadmorskim klifie, z którego rozciąga się widok na stały ląd z fantastyczną panoramą gór Velika Kapela. Tymi pięknymi widokami najlepiej cieszyć się przy lampce pysznego wina. Inną chlubą Vrbnik są bowiem winnice, które znajdują się tutaj od niepamiętnych czasów. Produkuje się tutaj unikalne, białe wino Vrbnička žlahtina.

Wielbiciele spokoju i pięknych krajobrazów powinni odwiedzić też Omišalj, na północnym wybrzeżu. Miasteczko powstało na wysokim, 80-metrowym klifie, dzięki czemu można podziwiać niesamowite widoki na zatokę Kvarner oraz wyspę Cres. Centrum Omišalj  to wąskie uliczki dostępne wyłącznie dla pieszych. Miejsce to dalekie jest od popularnych, turystycznych miast – nie znajdziemy tutaj sklepów z pamiątkami czy barów, lecz jedynie rodzinną restaurację oraz niewielki supermarket. Ale dla wielu osób właśnie ta spokojna, nieturystyczna atmosfera nadaje uroku temu miejscu.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC