Zamknij

Wyspa La Palma zostanie zbombardowana? Nowy pomysł walki z erupcją wulkanu

29.10.2021 10:33
Wyspa La Palma zostanie zbombardowana? Nowy pomysł walki z erupcją wulkanu
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnich dniach wulkan znajdujący się na wyspie La Palma emituje coraz więcej lawy. W związku z tym pojawił się pomysł, by hiszpańskie wojsko zbombardowało tamtejsze tereny.

Na hiszpańskiej wyspie La Palma już ponad miesiąc temu doszło do wybuchu wulkanu. Mimo to Cumbre Vieja wciąż sieje ogromne spustoszenie. Do tej pory gorąca magma pokryła kilkaset hektarów, niszcząc tysiące budynków i wiele plantacji bananów. Nic jednak nie wskazuje na to, by erupcja miała się wkrótce zakończyć. Wręcz przeciwnie - w ostatnich dniach wulkan  emituje coraz więcej lawy

W poniedziałek rano doszło do zawalenia się kolejnego krateru. W wyniku tego zdarzenia powstała nowa szczelina, z której wypływa niebezpieczna lawa. W związku z pogarszającą się sytuacją głos postanowił zabrać reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera - Casimiro Curbelo. Polityk zaproponował, aby hiszpańskie wojsko "bombardowało tereny na La Palmie". Działanie to - jak twierdzi - miałoby na celu wyznaczenie bezpiecznego kierunku spływania magmy.

Wyspa La Palma zostanie zbombardowana? Nowy pomysł walki z erupcją wulkanu

Casimiro Curbelo w rozmowie z regionalnymi mediami podkreślił, że nie proponuje użycia "ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb". Dodał, że dzięki temu można byłoby "zabezpieczyć" przed zalaniem lawą zamieszkanych terenów, plantacji lub innych ważnych miejsc znajdujących się na La Palmie.

Zobacz także:  Wybuchł wulkan Krakatau w Indonezji. To jeden z najbardziej niebezpiecznych obiektów tego typ

Polityk reprezentujący władze wyspy La Gomera, która sąsiaduje z La Palmą, zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, gdzie znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę.

Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy? - powiedział Curbelo, cytowany w środę m.in. przez dziennik “Canarias7”.

Przypomnijmy, że z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku (26 października) magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie. W ostatnich dniach wydostająca się z otworów magma wyrzucana była na wysokość ponad 20 metrów.

Zobacz także:  Lawa z wulkanu Cumbre Vieja uwięziła psy. Próbują je uratować za pomocą dronów

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)