Zamknij

Rajska wyspa na Filipinach ma dość turystów. Wprowadzono zakaz działalności turystycznej

04.08.2022 14:13
Panglao na Filipinach
fot. Shutterstock

Władze wyspy Panglao na Filipinach wprowadziły bardzo duże zmiany. Od 3 sierpnia na tym rajskim zakątku obowiązują ograniczenia dla odwiedzających oraz zakaz prowadzenia działalności turystycznej. Popularna wyspa chce ograniczyć do minimum liczbę zagranicznych gości.

Panglao to niewielka wyspa położona na północy Morza Boholskiego i należąca do Filipin. Miejsce to słynie z piaszczystych plaż, turkusowej wody, przepięknej rafy koralowej oraz bliskości wielu bezludnych wysepek. Na popularność Panglao wpływa też fakt, że z sąsiednią wyspą Bohol, która jest jedną z najsłynniejszych na Filipinach, łączy ją most. Nie trzeba dzięki temu wynajmować łodzi, aby dostać się na miejsce.

Ale łatwa dostępność i popularność tego zakątka, ma też swoje minusy. Na Panglao, która ma zaledwie 80 km2 powierzchni, w sezonie każdego dnia przybywały tłumy turystów. Władze, mając dość takiego "oblężenia", podjęły decyzję o wprowadzeniu drastycznych zmian, które mocno uderzą w branżę turystyczną i gastronomiczną.

Zmiany na wyspie Panglao. Zakaz działalności turystycznej

Zgodnie z przekazanymi informacjami od 3 sierpnia na Panglao zostaje wprowadzony zakaz prowadzenia działalności turystycznej. To oznacza, że nie będzie można już prowadzić hoteli czy oferować miejsc noclegowych. Za sprawą nowych przepisów turyści będą mogli jedynie zwiedzać wyspę, nie będzie już możliwe planowanie tam dłuższych wakacji. 

Jednocześnie na nadzwyczajnym spotkaniu gubernator Panglao, Edgardo "Boy" Arcay, zdecydował  że wyspa zostanie zamknięta dla sprzedawców żywności. Turyści wielokrotnie skarżyli się, że ci celowo zawyżają ceny. Lokalne władze postanowiły więc, że do czasu znalezienia rozwiązania taka działalność również będzie zawieszona.

Tutejszy rząd rozważa wprowadzenie z góry regulowanych cen dla turystów. Planowane jest też stworzenie specjalnych "ulicznych marketów z jedzeniem", co ma pomóc sprzedawcom dotkniętym nowymi przepisami. 

Sytuacja turystyczna Panglao i cen na miejscu stała się tematem rozmów po tym, jak jeden z turystów podzielił się w mediach społecznościowych zdjęciem paragonu za posiłek dla 9 osób (wyniósł ponad 2100 zł). Mężczyzna narzekał na sztucznie zawyżane ceny na wyspie. Post szybko obiegł internet, aż w końcu dotarł do lokalnych i krajowych urzędników.

Ostatecznie podjęto decyzję o wprowadzeniu drastycznych kroków, które pomogą ocalić wyspę przez turystycznym zadeptaniem, ale jednocześnie zatrzymają nieuczciwe podwyższanie cen. 

Źródło: Fly4free, WP

Najpiękniejsze miejca na świecie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock