Zamknij

Czerwone alerty i odwołane loty na Wyspach Kanaryjskich. Nadeszła burza tropikalna Hermine

26.09.2022 09:09

Wyspy Kanaryjskie przygotowywały się w ostatnich dniach na uderzenie burzy tropikalnej Hermine. Odwołane zostały loty na kilku wyspach, a hiszpańska agencja meteorologiczna Aemet ogłosiła czerwony alarm pogodowy dla Gran Canarii, La Palmy i El Hierro. Mieszkańców czeka kilka dni z ulewnym deszczem i silnymi porywami wiatru.

Wyspy Kanaryjskie, huragan Hermine
fot. Europa Press/Associated Press/East News

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich muszą zmagać się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Szef rządu hiszpańskiego archipelagu Angel Victor Torres już wczoraj ogłosił, że huragan nawiedzi wysp między godz. 23 w niedzielę (25 września) a godz. 11 w poniedziałek (26 września) czasu lokalnego.

Burza tropikalna na Wyspach Kanaryjskich. Ogłoszono czerwony alert

Z uwagi na trudne warunki pogodowe, lokalny operator lotnisk Aena poinformował w niedzielę, że ruch lotniczy na kilku wyspach został czasowo wstrzymany. Odwołano 141 lotów, w tym 62 w północnego lotniska na Teneryfie, 23 z La Palmy, 20 z El Hierro, osiem z Lanzarote i cztery z La Gomery.

Hiszpańska agencja meteorologiczna Aemet ogłosiła czerwony alarm pogodowy dla wysp Gran Canaria, La Palma i El Hierro w niedzielę od południa do północy. W ramach środków ostrożności władze zadecydowały o zamknięciu szkół w poniedziałek.

Szef rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres przekazał wcześniej na konferencji prasowej, że huragan ma zbliżyć się do wysp między godz. 23 w niedzielę a godz. 11 w poniedziałek czasu lokalnego. Mieszkańcy muszą przygotować się na kilka dni z ulewnym deszczem i silnymi porywami wiatru.

Do sieci trafiły nagranie pokazujące, jak wygląda sytuacja na popularnych turystycznie wyspach. 

Lokalne media podały w niedzielę po południu, że służby ratunkowe w rejonie miasta Santa Cruz de Tenerife otrzymały dotychczas 107 zgłoszeń. Interwencje dotyczyły przede wszystkim osuwisk, przewróconych drzew oraz uszkodzonej sieci elektrycznej.

Wyspy Kanaryjskie to jedna z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, obejmująca archipelag 6 większych i 7 mniejszych wysp.

Źródło: PAP, TVN Meteo

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock