Zamknij

Wyspy Liparyjskie: wycieczka na 7 wysp Morza Śródziemnego

Nina Czochara
04.07.2019 16:25

Wyspy Liparyjskie, położone w pobliżu sycylijskiego wybrzeża, stanowią prawdziwą przyrodniczą perełkę. Dziewicze krajobrazy, spokój i wciąż czynne wulkany są wizytówką tego archipelagu. Odkrywamy najpopularniejsze Wyspy Liparyjskie.

Lipari
fot. Shutterstock

Wyspy Liparyjskie to tak naprawdę grupa 17 włoskich wysp (siedmiu większych i dziesięciu mniejszych) o łącznej powierzchni 117 km2. Archipelag położony jest na północ od Sycylii i otoczony wodami Morza Tyrreńskiego. Według antycznych legend miejsce to było siedzibą boga wiatru – Eola (stąd też wzięło się określenie Wyspy Eolskie). Wyspy archipelagu są pochodzenia wulkanicznego – stanowią tak naprawdę dawne stożki lub resztki kraterów, dlatego przeważa tu skalisty krajobraz z niewielką ilością roślinności. Odkrywamy 7 największych i najbardziej popularnych Wysp Liparyjskich.

1. Lipari: królowa archipelagu

To największa z Wysp Liparyjskich zajmująca niecałe 40 km2 powierzchni. Powstała w wyniku czterech erupcji wulkanicznych, z których ostatnia miała miejsce ok. V wieku n.e. Obecnie Lipari jedną z najchętniej odwiedzanych wysp archipelagu – w sezonie przyjeżdża tutaj sporo turystów.

Lipari
fot. Shutterstock

Lipari można zwiedzać od strony lądu, podziwiając widoki ze stoków gór lub wzdłuż brzegu obfitującego w jaskinie, groty i niewielkie formacje skalne. Wielbiciele zwiedzania niemal na każdym kroku mogą trafić na ślady bogatej historii – m.in. katedrę św. Bartolomeusza czy cmentarz z czasów grecko-rzymskich. Na wyspie znajdują się także źródła wód termalnych, które wykorzystuje się od wieków do leczniczych kąpieli.

Zobacz także

2. Stromboli: wyspa wulkan

To bez wątpienia najbardziej intrygująca z Wysp Eolskich. Jest tak naprawdę jednym wielkim wulkanem, w dodatku wciąż aktywnym. Wyspa zajmuje 12,6 km2, a jej stożek ma 924 metrów wysokości. Wybuchy Stromboli często mają postać seryjną (co 10–12 min) i wyrzucają w górę lawę i popioły na wysokość 10 metrów – nazywają się „ekspozycjami stromboliańskimi”.

Stromboli
fot. Shutterstock

Okresowo i bez ostrzeżeń wulkan wzmacnia jednak energię wybuchu i staje się bardziej niebezpieczny. Ostatnia gwałtowna aktywność wulkanu miała miejsce 3 lipca – na Stromboli doszło do silnej erupcji, po których uniosła się gęsta chmura dymu. Według relacji turystów spadł niemal deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek. Wywołały one serię pożarów w różnych częściach wyspy.

3. Panarea: archipelag małych wysp

Jest najmniejszą z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Liparyjskich. Na Panarei mieszka około 300 osób, a w czasie sezonu turystycznego (lipiec-sierpień) liczba ta wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Panrea
fot. Shutterstock

Zakątek otoczony jest sześcioma mniejszymi wysepkami, które wspólnie z Panareą tworzą archipelag objęty ochroną jako rezerwat naturalny.

Zobacz także

4. Salina: urodzajna wyspa

To druga pod względem wielkości wyspa archipelagu, wznosząca się na wysokość 900 m n.p.m. Jest zarazem najbardziej urodzajna spośród innych wysp – słynie z uprawy warzyw, owoców, a zwłaszcza kaparów, winogron i drzewek oliwkowych. Obszar Saliny tworzy Rezerwat Naturalny Gór Felci i Porri – najwyższych szczytów na wyspie wznoszących się kolejno na wysokość 962 metrów (Fossa delle Felci) i 860 metrów (Porri). Warto opłynąć wyspę łódką i zatrzymać się na jednej z plaż w miejscowości Pollara – zakątku przypominającym zamknięty amfiteatr z jaskiniami wykutymi w skale. 

5. Vulcano: ciemne plaże i zapach siarki

Ta wyspa spodoba się wielbicielom dzikiej natury, żeglarzom i amatorom kąpieli w leczniczy kąpieliskach błotnych. Vulcano składa się z czterech wulkanów, z których największy i najbardziej aktywny to Wielki Krater wznoszący się na wysokość 391 metrów n.p.m.

Vulcano
fot. Shutterstock

Niemal na całej wyspie, przez rozpadliny w ziemi, wydobywają się opary siarki i dwutlenku węgla. Obecnie wyspa ożyła dzięki intensywnemu rozwojowi turystyki.

Zobacz także

6. Alicudi: z dala od cywilizacji

Zachodnią część Wysp Eolskich tworzą jedne z najrzadziej odwiedzanych wysp – Alicudi i Filicudi. Pierwsza z nich, Alicudi, ma zaledwie 5,2 km2 powierzchni i jest prawdziwą oazą spokoju. Wyspę tworzy stożek wulkaniczny o wysokości 675 metrów. Większa część tego zakątka jest niezamieszkana, a jedynym środkiem transportu pozostaje osiołek.

7. Filicudi: wyprawa na Jamę Sokolą

Wyspa ma około 9 km2 powierzchni i tworzy ją grupa nieczynnych już kraterów, które porośnięte są śródziemnomorską roślinnością. Część osób decyduje się na wyprawę na najwyższą górę Filicudi – Jama Sokola – wznoszącą się na wysokość 773 metrów.

Filicudi
fot. Shutterstock

Wejście na szczyt możliwe jest jednak tylko z przewodnikiem – droga nie jest oznakowana i łatwo się zgubić.

Przeczytaj także:

• Sardynia: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

• Wybierasz się do Rzymu? Oto 10 miejsc, których nie możesz pominąć

• Planujesz zwiedzanie Wenecji? Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć

Źródło: "Sycylia", Travelbook. Wydanie 3, Bezdroża, 2018

___

RadioZET.pl/NC