Oceń
Wyspy Liparyjskie to tak naprawdę grupa 17 włoskich wysp (siedmiu większych i dziesięciu mniejszych) o łącznej powierzchni 117 km2. Archipelag położony jest na północ od Sycylii i otoczony wodami Morza Tyrreńskiego. Według antycznych legend miejsce to było siedzibą boga wiatru – Eola (stąd też wzięło się określenie Wyspy Eolskie). Wyspy archipelagu są pochodzenia wulkanicznego – stanowią tak naprawdę dawne stożki lub resztki kraterów, dlatego przeważa tu skalisty krajobraz z niewielką ilością roślinności. Odkrywamy 7 największych i najbardziej popularnych Wysp Liparyjskich.
1. Lipari: królowa archipelagu
To największa z Wysp Liparyjskich zajmująca niecałe 40 km2 powierzchni. Powstała w wyniku czterech erupcji wulkanicznych, z których ostatnia miała miejsce ok. V wieku n.e. Obecnie Lipari jedną z najchętniej odwiedzanych wysp archipelagu – w sezonie przyjeżdża tutaj sporo turystów.
Lipari można zwiedzać od strony lądu, podziwiając widoki ze stoków gór lub wzdłuż brzegu obfitującego w jaskinie, groty i niewielkie formacje skalne. Wielbiciele zwiedzania niemal na każdym kroku mogą trafić na ślady bogatej historii – m.in. katedrę św. Bartolomeusza czy cmentarz z czasów grecko-rzymskich. Na wyspie znajdują się także źródła wód termalnych, które wykorzystuje się od wieków do leczniczych kąpieli.
2. Stromboli: wyspa wulkan
To bez wątpienia najbardziej intrygująca z Wysp Eolskich. Jest tak naprawdę jednym wielkim wulkanem, w dodatku wciąż aktywnym. Wyspa zajmuje 12,6 km2, a jej stożek ma 924 metrów wysokości. Wybuchy Stromboli często mają postać seryjną (co 10–12 min) i wyrzucają w górę lawę i popioły na wysokość 10 metrów – nazywają się „ekspozycjami stromboliańskimi”.
Okresowo i bez ostrzeżeń wulkan wzmacnia jednak energię wybuchu i staje się bardziej niebezpieczny. Ostatnia gwałtowna aktywność wulkanu miała miejsce 3 lipca – na Stromboli doszło do silnej erupcji, po których uniosła się gęsta chmura dymu. Według relacji turystów spadł niemal deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek. Wywołały one serię pożarów w różnych częściach wyspy.
3. Panarea: archipelag małych wysp
Jest najmniejszą z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Liparyjskich. Na Panarei mieszka około 300 osób, a w czasie sezonu turystycznego (lipiec-sierpień) liczba ta wzrasta nawet dziesięciokrotnie.
Zakątek otoczony jest sześcioma mniejszymi wysepkami, które wspólnie z Panareą tworzą archipelag objęty ochroną jako rezerwat naturalny.
4. Salina: urodzajna wyspa
To druga pod względem wielkości wyspa archipelagu, wznosząca się na wysokość 900 m n.p.m. Jest zarazem najbardziej urodzajna spośród innych wysp – słynie z uprawy warzyw, owoców, a zwłaszcza kaparów, winogron i drzewek oliwkowych. Obszar Saliny tworzy Rezerwat Naturalny Gór Felci i Porri – najwyższych szczytów na wyspie wznoszących się kolejno na wysokość 962 metrów (Fossa delle Felci) i 860 metrów (Porri). Warto opłynąć wyspę łódką i zatrzymać się na jednej z plaż w miejscowości Pollara – zakątku przypominającym zamknięty amfiteatr z jaskiniami wykutymi w skale.
5. Vulcano: ciemne plaże i zapach siarki
Ta wyspa spodoba się wielbicielom dzikiej natury, żeglarzom i amatorom kąpieli w leczniczy kąpieliskach błotnych. Vulcano składa się z czterech wulkanów, z których największy i najbardziej aktywny to Wielki Krater wznoszący się na wysokość 391 metrów n.p.m.
Niemal na całej wyspie, przez rozpadliny w ziemi, wydobywają się opary siarki i dwutlenku węgla. Obecnie wyspa ożyła dzięki intensywnemu rozwojowi turystyki.
6. Alicudi: z dala od cywilizacji
Zachodnią część Wysp Eolskich tworzą jedne z najrzadziej odwiedzanych wysp – Alicudi i Filicudi. Pierwsza z nich, Alicudi, ma zaledwie 5,2 km2 powierzchni i jest prawdziwą oazą spokoju. Wyspę tworzy stożek wulkaniczny o wysokości 675 metrów. Większa część tego zakątka jest niezamieszkana, a jedynym środkiem transportu pozostaje osiołek.
7. Filicudi: wyprawa na Jamę Sokolą
Wyspa ma około 9 km2 powierzchni i tworzy ją grupa nieczynnych już kraterów, które porośnięte są śródziemnomorską roślinnością. Część osób decyduje się na wyprawę na najwyższą górę Filicudi – Jama Sokola – wznoszącą się na wysokość 773 metrów.
Wejście na szczyt możliwe jest jednak tylko z przewodnikiem – droga nie jest oznakowana i łatwo się zgubić.
Przeczytaj także:
• Sardynia: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc
• Wybierasz się do Rzymu? Oto 10 miejsc, których nie możesz pominąć
• Planujesz zwiedzanie Wenecji? Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć
Źródło: "Sycylia", Travelbook. Wydanie 3, Bezdroża, 2018
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł