Zamknij

Wyspy Marshalla z pierwszym przypadkiem koronawirusa. Które kraje są wciąż wolne od COVID-19?

29.10.2020 16:06

Wyspy Marshalla zgłosiły pierwsze w tym kraju przypadki koronawirusa u dwóch osób przybyłych z Hawajów. Niewielkie państwo na Pacyfiku bardzo długo się broniło, ale ostatecznie pandemia dotarła również tam. Wciąż jednak są na świecie kraje, które nie zgłosiły dotąd żadnych przypadków zakażenia.  

Wyspy Marshalla
fot. Shutterstock

Wyspy Marshalla nie są już wolne od COVID-19. Potwierdzono tam dwa pierwsze przypadki zakażenia. Lista państw bez koronawirusa jest coraz krótsza. 

Koronawirus dotarł na Wyspy Marshalla

Lokalne władze podały, że infekcje potwierdzono u 35-letniej kobiety i 46-letniego mężczyzny, którzy pracują w amerykańskiej bazie wojskowej w atolu Kwajalein. Oboje przybyli tam bezpośrednim wojskowym lotem z Honolulu.

Zakażeni nie mają żadnych objawów i po przylocie zostali objęci kwarantanną. Władze zapewniają, że nie ma możliwości, by doszło do transmisji wirusa już na terenie Wysp Marshalla. Dodali, że nie jest konieczne wprowadzanie żadnych restrykcji w przemieszczaniu się.

W oficjalnym komunikacie poproszono też o zachowanie spokoju i śledzenie bieżących informacji. Zaznaczono przy tym, że nie ma potrzeby robienia zakupów w panice, ale doradzili utrzymywanie zapasów jedzenia i lekarstw na 2-4 tygodnie.

Wyspy Marshalla zamknęły granice w marcu, by nie dopuścić do przedostania się koronawirusa na swoje terytorium. W czerwcu władze nieco złagodziły restrykcje i zezwoliły na przyjazd pracownikom amerykańskiej bazy, pod warunkiem przejęcia trzytygodniowej kwarantanny na jej terenie.

Na Wyspach Marshalla mieszka ok. 78 tysięcy osób.

Zobacz także

Te kraje są oficjalnie wolne od koronawirusa

Pacyfik pozostaje najmniej zakażonym przez COVID-19 regionem na świecie - wynika z danych BBC. Przyczyniły się do tego przede wszystkim odległość, a poza tym bardzo wczesne zamknięcie granic.

Serwis koryogroup.com (promujący odpowiedzialną turystykę do najmniej znanych krajów świata) podaje, że do tej pory żadnych przypadków zakażenia koronawirusem nie zgłosiło dotąd 10 krajów. 

Na liście podanej przez koryogroup.co znajdują się:

  1. Vanuatu
  2. Samoa
  3. Kiribati
  4. Mikronezja
  5. Tonga
  6. Palau
  7. Tuvalu
  8. Nauru
  9. Korea Północna
  10. Turkmenistan

Serwis podkreśla, że na liście uwzględniono kraje, w których – według oficjalnych deklaracji – nie zanotowano od początku pandemii żadnych przypadków COVID-19. 

Eksperci uważają jednak, że w części z tych krajów przypadki zakażenia nie zostały po prostu zgłoszone. Jako przykład mało wiarygodnych państw w kwestii oficjalnych statystyk dot. koronawirusa podaje się komunistyczną Koreę Północną. Bardziej wiarygodne wydają się wymienione na początku listy kraje wyspiarskie, które – według danych ONZ – znajdują się w dziesiątce najrzadziej odwiedzanych miejsc świata. 

Źródło: PAP