Zamknij

Wyspy Zielonego Przylądka: co warto wiedzieć przed podróżą? [PORADNIK]

Nina Czochara
26.11.2018 16:31
Wyspy Zielonego Przylądka
fot. Shutterstock

Urozmaicony, dziewiczy krajobraz. Doskonała pogoda z gwarancją „wiecznego lata”. Mieszanka kultury europejskiej i afrykańskiej. Hotele o bardzo wysokim standardzie. Wyspy Zielonego Przylądka to idealny kierunek na pierwsze spotkanie z Afryką.  

Wyspy Zielonego Przylądka, a właściwie Republika Zielonego Przylądka (z port. Cabo Verde), to tak naprawdę archipelag 10 wysp i 16 mniejszych wysepek otoczonych wodami Oceanu Atlantyckiego i położonych ok. 450 km na zachód od wybrzeża Afryki. Największa wyspa, Santiago, ma powierzchnię 990 km2, zaś najmniejsza (jedyna niezamieszkała Santa Luzia) o powierzchni 35 km2 to zaledwie maleńki punkcik na mapie.

Najpopularniejsze wśród podróżnych i najlepiej rozwinięte pod względem infrastruktury turystycznej są wyspa Sal, Boa Vista oraz Sao Vicente. Wybór hoteli jest bardzo różnorodny – od międzynarodowych sieci po małe pensjonaty. Co warto wiedzieć przed podróżą na Wyspy Zielonego Przylądka? Podpowiadamy.

SPIS TREŚCI:

•  Kiedy warto jechać na Wyspy Zielonego Przylądka?

•  Czy jest bezpiecznie i czy wymagana jest wiza?

•  Szczepienia i ubezpieczenie przed podróżą na Cabo Verde

•  Wyspy Zielonego Przylądka: ceny i waluta

•  Ile kosztują loty i wycieczki z biurem podróży?

•  Co warto zobaczyć na Cabo Verde? Największe atrakcje

1. Kiedy jechać? Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka można i warto odwiedzać tak naprawdę o każdej porze roku. Klimat na Cabo Verde jest podrównikowy suchy, dzięki czemu mamy gwarancję bardzo dobrej pogody z 330 słonecznymi dniami w ciągu roku.

Sezon zimowy (który jest bardzo daleki od zimy znanej nam z Polski) trwa tutaj od listopada do kwietnia

. Średnie temperatury w ciągu dnia na popularnej wyspie Sal rzadko spadają w tym okresie poniżej 23°C. Od stycznia do marca na Cabo Verde trzeba spodziewać się bardzo silnych wiatrów, które przyciągają miłośników windsurfingu oraz kitesurfingu. W pierwszych miesiącach roku można spodziewać się temperatur od 23-25°C w ciągu dnia i około 21°C nocą. Z kolei temperatura wody sięga około 22°C. Okres zimowy jest lepszy dla tych, którzy chcą nieco pozwiedzać, a jednocześnie uniknąć upałów.

Plaża Santa Maria na wyspie Sal
fot. Shutterstock
Od maja do końca października na Wyspach Zielonego Przylądka rozpoczyna się sezon letni

. W tym okresie temperatury wzrastają – ok. 27-28°C w ciągu dnia w maju, czerwcu i lipcu. W sezonie letnim na Cabo Verde występuje też krótka pora deszczowa – od sierpnia do września. W tych dwóch miesiącach można spodziewać się też najwyższych temperatur powietrza – ok. 30°C, które utrzymują się niemal do końca października. Sezon letni na Wyspach z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy uwielbiają słońce i bardzo wysokie temperatury. Warto jednak pamiętać o nakryciu głowy i kremach przeciwsłonecznych.

2. Wiza i bezpieczeństwo na Cabo Verde

Jeszcze do niedawna turyści z Polski wybierający się na Wyspy musieli wyrobić wizę pobytową. Od stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi Wyspy Zielonego Przylądka są dostępne bez wiz dla wszystkich posiadaczy paszportów Unii Europejskiej. 

Wyspy Zielonego Przylądka są raczej bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla turystów. Warto jednak zachować ostrożność i poruszać się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Na miejscu zdarzają się niestety coraz częściej kradzieże kieszonkowe, dlatego ważne dokumenty czy cenne przedmioty warto pozostawiać w sejfie hotelowym. Jak podaje MSZ, obszar Starego Miasta w Prai jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość.

3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie przed podróżą

Nie ma obowiązkowych szczepień, jedynie od turystów, którzy podróżują przez Senegal lub inny kraj afrykański, wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze do książeczki zdrowia. Zalecane szczepienia to  żółtaczka typu A i B (wirusowe zapalenie wątroby), dur brzuszny, błonica i tężec.

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju. Pamiętać należy o tym, aby gromadzić wszelką dokumentację potwierdzającą poniesione straty oraz wydatki.

Zobacz także

Zobacz także

4. Waluta i ceny na Wyspach Zielonego Przylądka

Walutą obowiązującą na Wyspach Zielonego Przylądka jest escudo (CVE). Przyjeżdżając z terenów UE, najlepiej zabrać euro – kurs jest stały, więc nie trzeba się obawiać, że zostaniemy oszukani (1000 CVE = ok. 9 euro). Walutę można wymienić w kantorze na lotnisku lub w bankach. W większych miastach można płacić kartami kredytowymi (VISA). Warto pamiętać, że przywożenie i wywożenie escudo jest zabronione.

Jakich cen produktów czy posiłków trzeba spodziewać się na Wyspach Zielonego Przylądka? Butelka wody 1,5 litra – 0,8 euro, biały chleb – 0,7 euro, kilogram ryżu – 0,9 euro, butelka piwa lokalnego – 1 euro, butelka wina – 4,6 euro, obiad w tańszej restauracji – ok. 6,5 euro.

Jeśli chodzi o ceny komunikacji miejskiej, to lokalny bilet w jedną stronę kosztuje 0,4 euro. Jeśli chodzi o taksówkę, to cena rozpoczęcia kursu wynosi 1,5 euro + 0,90 euro za każdy przejechany kilometr.

5. Loty na Cabo Verde i wycieczki z biurem podróży

Wczasy na Wyspach Zielonego Przylądka z biurem podróży. 7-dniowe wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka w hotelu 4-gwiazdkowym (z przelotem i śniadaniem) kosztują od 2500 zł za osobę. W ofercie Last Minute tygodniowy urlop na wyspie Sal kosztuje nawet 2200 za osobę. 

Mindelo na wyspie Sao Vicente
fot. Shutterstock

Jak dolecieć na Cabo Verde na własną rękę? W Republice Zielonego Przylądka znajduje się kilka lotnisk, wśród których najpopularniejsze są: port lotniczy Praia na wyspie Santiago, lotnisko na wyspie Sal czy Sao Vicente.

Z Warszawy na wyspę Sal najtaniej dolecieć liniami TAP Portugal (z jedną przesiadką w Lizbonie) i wrócić linią Brussels Airlines (z przesiadką w Brukseli). Koszt takiego połączenia w obie strony (wliczając bilety u dwóch przewoźników) kosztuje ok. 1900 zł za osobę. Lot w jedną stronę z Polski na Wyspy Zielonego Przylądka trwa z przesiadką od 11 godzin w górę w zależności od wybranego połączenia. Bezpośrednie rejsy możliwe są z biurem podróży – wówczas lot trwa około 7 godzin.

Zobacz także

6. Atrakcje Wysp Zielonego Przylądka. Które wyspy zobaczyć?

1. Wyspa Sal. To jedna z najbardziej popularnych turystycznie wysp w archipelagu. Miejsce to przyciąga szczególnie miłośników sportów wodnych. Znajdzie się też coś dla wielbicieli zwiedzania. Oprócz stolicy Espargos czy urokliwej wioski rybackiej Pameira, warto wybrać się do słonego jeziora Buracona, gdzie można podziwiać tzw. „Błękitne oko” -  tworzy je gra świateł na szmaragdowej wodzie. Ciekawym doświadczeniem jest też przejazd przez tereny Terra Boa, znane z występujących tu zjawisk fatamorgany.

2. Boa Vista. Ta wyspa  zasłynęła za sprawą białych piasków, przez co określa się ją czasem "Saharą Wysp Zielonego Przylądka". Boa Visa znana jest również z kolonialnej architektury, żółwi morskich, tradycyjnej muzyki i ultramaratonów. Koniecznie trzeba odwiedzić Deserto de Viana z niesamowitymi wydmami.

3. Fogo. Główną atrakcją jest szczyt aktywnego wulkanu Fogo (2 829 m), który stanowi zarazem najwyższy punkt całego Capo Verde. Warto skusić się na zwiedzanie miasteczka Sao Felipe z tradycyjnymi, kolonialnymi domkami oraz wioski Cha de Caldeiras, gdzie krajobraz powulkaniczny sąsiaduje z zielonymi plantacjami. 

4. Santiago. Zielone wzgórza i doliny, górskie krajobrazy, niezwykłe plaże i kolonialny klimat – to wszystko tworzy największą z wysp w archipelagu. To właśnie tutaj znajduje się Praia – stolica Wysp Zielonego Przylądka, a oprócz tego liczne fortyfikacje oraz niewielkie wioski, w których czas jakby się zatrzymał.

5. Sao Vicente. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, o czym świadczą wciąż zachowane w krajobrazie kratery. Stolicą Sao Vicente jest Mindelo – miasto portowe wyróżniające się przepiękną zatoką w porcie Porto Grande. Na wyspie kultywowane są tradycje sportowe, np. windsurfing. Do uprawiania tego sportu najlepsze warunki występują w okolicach plaży Sao Pedro – odbywają się tu liczne mistrzostwa.

Wyspa Sal
fot. Shutterstock/wyspa Sal

Zobacz także

Wyspy Zielonego Przylądka: informacje praktyczne

Powierzchnia archipelagu: 4033 km² 
Stolica Wysp Zielonego Przylądka: Praia na wyspie Santiago
Strefa czasowa: czas polski -2 godz. w czasie zimowym i -3 godz. w czasie letnim
Język: Oprócz języka kreolskiego mieszkańcy bardzo dobrze posługują się również językiem portugalskim. W wielu turystycznych miejscach można bez problemu porozumieć się też w j.hiszpańskim oraz francuskim. 
Podatek turystyczny: Każdy turysta powyżej 16 lat musi zapłacić podatek turystyczny w wysokości 220 CVE/osobę/dzień, czyli ok. 2 euro/dzień/os. Opłatę reguluje się w hotelu.
Wtyczki elektryczne: takie jak w Polsce.

Przeczytaj także:

•  Dubaj: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK]

Tanzania: na spotkanie z Czarnym Lądem

•  Jamajka: co warto zobaczyć? Oto 9 najciekawszych miejsc na wyspie

___

RadioZET.pl/NC