Zamknij

Z wulkanu Cumbre Vieja wyleciała bomba wulkaniczna. Niebezpieczny odłamek skalny udało się nagrać

02.11.2021 12:25
Wulkan Cumbre Vieja
fot. Europa Press/ABACA/Abaca/East News

Z krateru wulkanu, którego erupcja rozpoczęła się 19 września, wyleciała ostatnio w powietrze bomba wulkaniczna. Zjawisko udało się nagrać za pomocą kamer. Zobaczcie, jak wygląda ta niebezpieczna rozżarzona kula.

W połowie września wybuchł wulkan na hiszpańskiej wyspie La Palma, która leży w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Władze podjęły decyzję o ewakuacji aż 7 tysięcy osób. Wylewająca się z krateru lawa pochłonęła tereny o powierzchni nawet 1000 ha, a do tego zniszczyła kilka tysięcy budynków. W dodatku magma wdarła się do oceanu, przez co do atmosfery uwolnione zostały jeszcze większe ilości toksycznych gazów.

Erupcja Cumbre Vieja nie słabnie, a w ostatnich dniach dochodzi do powstawania kolejnych niebezpiecznych zjawisk z nią związanych. Przede wszystkim okoliczne miejscowości pokryte są pyłem wulkanicznym, który utrudnia życie mieszkańcom. Z krateru wydostaje się natomiast materiał, który zagraża ludziom. Spójrzcie tylko na nagrania, jakie udało się wykonać w pobliżu stożka. Na kilku z nich widać bombę wulkaniczną, która wystrzeliła z krateru, a następnie błyskawicznie potoczyła się zboczem góry w dół.

Z wulkanu Cumbre Vieja wyleciała bomba wulkaniczna. Niebezpieczny odłamek skalny udało się nagrać

Ostatnio z wulkanu Cumbre Vieja wystrzeliła dużej wielkości bomba wulkaniczna, która potoczyła się z góry z ogromną prędkością. Kawałek stopionej skały miał prawdopodobnie szerokość ok. 1 m, temperaturę dochodzącą do 900 stopni Celsjusza i ważył nawet pół tony.

Głazy płonące wulkanicznym żarem i do tego toczące się z góry z bardzo dużą prędkością mogą wywołać niemały niepokój. I choć zwykle po pewnym czasie zatrzymują się na płaskim terenie i nikomu nie zagrażają, w tracie lotu może dojść do ich eksplozji. A to z kolei stanowi niebezpieczeństwo dla każdego, kto znajduje się na ich drodze.

Zjawisko udało się nagrać geochemikowi z Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu, w Niemczech. Harri Geiger bada obecnie erupcję wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. On i jego koledzy pobierali niedawno próbki popiołu w strefie wykluczenia wytyczonej wokół wulkanu - i wtedy właśnie zauważyli, jak z krateru wylatuje bomba wulkaniczna. Mężczyźni znajdowali się na szczęście ok. 1 km od komina wulkanicznego, nic im się nie stało i udało im się nagrać całe zdarzenie.

Sami zobaczcie, jak wyglądało.

Źródło: BBC/gizmodo.com