Zamknij

Z wulkanu w Indonezji wydobyły się pioruny wulkaniczne. To wideo robi furorę w sieci

14.10.2022 12:38

Na facebookowym profilu Wulkany świata pojawiło się niezwykłe nagranie, które ukazuje pioruny wulkaniczne wydobywające się z indonezyjskiego stożka Merapi. Rzadkie zjawisko uchwycone na wideo robi furorę w sieci.

Pioruny wulkaniczne wydobywają się z wulkanu Merapi
fot. Shutterstock/Facebook

Merapi to czynny wulkan w środkowej części Jawy w Indonezji. Ma wysokość 2910 m n.p.m. i uchodzi za jeden z najbardziej aktywnych stożków w tej części świata. Specjaliści nie mają też wątpliwości, że to właśnie on wyemitował największą ilość materiału piroklastycznego (popiołu, pyłu, skał i bloków wulkanicznych) na całym świecie. Różne źródła podają także, że z jego krateru dym wydobywa się nawet przez 300 dni w roku.

Warto dodać, że obiekt ten leży w bardzo gęsto zaludnionej części wyspy, niedaleko miasta Yogakarta, dlatego też mieszkańcy pobliskich wiosek żyją w permanentnej gotowości do ewentualnej ewakuacji. I choć ostatnio nie doszło tu do żadnej poważnej erupcji, można było tu zaobserwować niezwykłe zjawisko, jakim są... pioruny wulkaniczne. Udało się je nagrać.

Z wulkanu w Indonezji wydobyły się pioruny wulkaniczne. Do sieci trafiło wideo

Wulkan Merapi od wielu tygodni pozostaje niespokojny, a z jego krateru wciąż unosi się dym. Wulkanolodzy obserwują stożek, aby zareagować i ostrzec mieszkańców okolicznych miast i wsi, gdyby erupcja przybrała na sile.

Ostatnio kamera internetowa zarejestrowała w tym rejonie niezwykle rzadkie zjawisko. Zwykle bowiem z takiego wulkany wydobywa się popiół, który osadza się na pobliskich terenach, wydostają się z niego też okruchy i bloki skalne oraz dym. A w ostatnich dniach pojawiły się tu także... pioruny wulkaniczne.

Zobacz także: Wybuchł wulkan w Indonezji. Wyrzucił pył na wysokość 3 km, wydano ostrzeżenia dla mieszkańców

Ten fenomen natury do dzisiaj nie jest do końca wyjaśniony, ale naukowcy mają na ten temat swoją teorię. Twierdzą bowiem, że pioruny wulkaniczne powstają przez warunki, jakie stwarza wulkan podczas erupcji. Kiedy wyrzuca z siebie lawę i popiół, gorące wnętrzności Ziemi podgrzewają powietrze i tworzą skupiska pary wodnej. Te zaś zmieniają się w chmury burzowe wewnątrz słupa pyłu.

Jak podaje antyradio.pl, za tworzenie się błyskawic prawdopodobnie odpowiadają naładowane elektrycznie pęcherzyki magmy oraz cząstki wyrzucanego w atmosferę pyłu wulkanicznego.

Jesteście ciekawi, jak wygląda takie zjawisko? Obejrzyjcie to krótkie nagranie.

Źródło: Wulkany świata

loader