Zamknij
Zaćmienie Słońca - USA
  • Zaćmienie Słońca - USA 3
  • Zaćmienie Słońca - Ukraina
  • Zaćmienie Słońca - USA 2
  • 8 Zobacz
fot. PAP

Zaćmienie Słońca można było podziwiać w różnych częściach świata. Mieszkańcy Polski również byli świadkami tego niesamowitego widowiska. W sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące to niecodzienne zjawisko. 

Do zaćmienia Słońca dochodzi w momencie, kiedy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Zaćmienie Słońca. Niezwykłe zjawisko z różnych stron świata

Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. 

Są też zaćmienia zwane obrączkowymi (pierścieniowymi). Wówczas cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż rozmiar tarczy Słońca. Pierścieniowego zaćmienia Słońca doświadczają jednak tylko mieszkańcy części Kanady, Grenlandii i północnej Rosji.

W pozostałych miejscach (w tym m.in. Polsce), części Azji i Ameryki Północnej można było doświadczyć częściowego zaćmienia Słońca. Do takiego zjawiska dochodzi w momencie, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są dokładnie ustawione i część tarczy pozostaje widoczna.

O czym pamiętać podczas obserwacji zaćmienia Słońca?

W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przy pomocy lornetki czy teleskopu, jeśli nie są one wyposażone w odpowiednie filtry – grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu. Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca.

Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, chociaż należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku.

Źródło: TVN, PAP