Zamknij

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. Wszystko przez intensywne opady śniegu

14.01.2021 10:06

W środę wieczorem Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu - w ciągu 24 godzin spadło go tam ponad 20 cm.

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. Wszystko przez intensywne opady śniegu
fot. Albin Marciniak/East News

W środę wieczorem 13 stycznia 2021 pokrywa śnieżna w partiach szczytowych sięgnęła 60 cm. W miejscach odkładania puchu jest więcej. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży 45 cm śniegu. 

"Polskie Kilimandżaro" przyciąga rocznie tysiące turystów. Zobacz, gdzie je znaleźć!

GOPR ogłosiło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Na oficjalnej stronie internetowej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego można znaleźć opis obecnie panującej sytuacji na Babiej Górze. Na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu, występuje niewielkie zagrożenie. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie miejsc, gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym lub na jednolitej warstwie śniegu z poprzednich opadów. Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność i kamienie.

Panują warunki typowe dla początku sezonu - duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej.

Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin - informują goprowcy. 

Apelują także, by zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych.

Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce! Doszło tu do wielu tragedii

RadioZET.pl/gopr.pl/PAP